Bu İktidar Alternatifsiz mi
Kategori: Siyaset  |  Okunma: 2181  |  Puan: Henüz oy verilmedi  |  17 Aralık 2007

BU İKTİDAR ALTERNATİFSİZ Mİ?

 

            Bazı anlar var ki şartların tamamı lehinizedir tabiidir ki sonuç da lehinize oluyor. Hiç unutmam futbol oynadığımız 14-15 yaşlarındaydık; çevremizdeki gençlerin hepsi futbol dışında başka bir sporla ilgilenmiyordu. Kimimiz okul futbol takımında, kimimiz amatör genç takımlarda futbol oynuyorduk. Birgün futbolla ilgilenmeyen bir arkadaşımızın elinde spor çantası görmüştüm ve “Hayırdır! Hangi genç takımda futbol oynamaya başladın?” diye sordum. O da “okulun güreş takımına girdim, ilk antremanım için kapalı spor salonuna gidiyorum” demişti. O arkadaşımı 1 hafta sonra gördüğümde zevkten dörtköşe idi; sorduğumda 48 kg’de Elazığ ikincisi olduğunu söylediğinde bayağı şaşırmıştım. Biz 7 yaşından beri günde 2-3 saat futbol oynuyorduk ama aramızda şöhreti yakalayan kimse olmamıştı ama bu arkadaşım iki antrenmanla Elazığ ikincisi olmuştu. Sonradan işin aslını öğrendik ki müsabakaya 48 kg’de iki kişi katılmış yani arkadaşımız maç oynamadan finale çıkmış ve o maçı da tuşla kaybetmesine rağmen 48 kg’de Elazığ ikincisi olmuş. Kaldı ki arkadaşımızı tuşla mağlup ederek Elazığ birincisi olan çocuk da meğerse 15 gün önce güreşe başlamış yani en fazla 5 antrenmanla Elazığ birincisi olmuş. Yani aslında birincinin de ikincinin de derecesi tamamen konjoktürel; rakipsizlikten doğan başarı.

            AKP’yi iktidar kürsüsüne çıkaran konjonktür ile güreşte derece elde eden bu iki genç arkadaş arasında bir fark yok aslında. Yolsuzluk, usulsüzlük ve manipülasyonla tasfiye edilmiş; rakipsiz ve alternatifsizlikten dolayı iktidar koltuğuna oturmuş bu hükumetin, aradan 5 yıl geçmesine rağmen hala alternatifsizliğinden bahsedilmesi ülkemizin geleceği açısından bir tehlikedir. Muhalefeti olmayan; var olana karşı yeni tezlerin ortaya konulamadığı bir toplumun tekâmülü mümkün değildir. İhtilaftaki rahmetten yoksun, farklı tezlerin ortaya konamadığı bir ortamda gelişme olamayacağını Hz. Peygamber de, Engelles de tüm sosyologlar ve bilim adamları da ifade etmiştir. Muazzez Peygamberimiz “İhtilafda rahmet vardır” derken, Engelles’de “İçtimai tekâmülün muharriki çatışmalardır” diyerek; muhalefet ile tekâmülün doğru orantılı olduğunu izah etmeye çalışmıştır.

            Ülkemiz siyasetindeki alternatifsizlikten dolayı meydanı boş bulan büyük bir kesim, bu boşluğu doldurmak için bir çok atraksiyona girmesine rağmen, ortada hala ciddi bir alternatif yoktur. Bu alternatifsizlik, hükumetin heyecanını düşürür iken fantastik icraatlere yönelmesine ve keyfi davranmasına sebep olabilecek; neticesinde de kaybeden halkımız olacaktır.

            Hükumete karşı yapılacak en ciddi muhalefet yani hükumetin yumuşak karnı “dış politika” konusundaki çizgisidir. Hükumetin ABD, AB, İMF, Kıbrıs konusunda takındığı tavır ülke içerisinde yeni bir ayrışmayı doğurmuştur. Bu ayrışma halk ve belirli bir kesimde ciddi boyutlara ulaşmıştır. Ayrışan bu kesim kendisini “milliyetçi”, “ulusalcı” olarak adlandırmaktadır ancak lidersiz olması hasebiyle alternatif ve muhalefet olmaktan uzaktır. Lider boşluğunu gören ve  esen rüzgârı fark edenler hemen harekete geçerek, rüzgârı arkasına alan bu grubun liderliğine oynamaya çalışmaktadır. Bu liderlik için olur-olmaz, muteber veya değil, ehil veya na ehil, siyaseti meslek edinen birçok kişi öne çıkmaya çalışmaktadır ancak hala elle tutulur; “işte bu” denilecek kimse ortaya çıkmamıştır.

            Hükumetleri en çok yıpratan ekonomik program ve uygulamalarının halk nezdindeki sorgulanmasıdır. Bu iktidar, geçmiş hükumetlerin ekonomik programlarından çok farklı bir uygulama sergilemeden sadece bürokratik kadrolarda değişikliğe gitmiştir. Yıllarca tüm hükumetleri iktidardan eden ekonomik uygulamaların tek sorumlusu bürokratlar mıydı ki herkes susmaktadır! Bu hükumetin ekonomik uygulamalarını ciddi ciddi sorgulayan, ortaya yeni bir ekonomik program koyan hiçbir muhalefet hareketi ortaya çıkmadı hala.

            Bu hükumet iyidir veya kötüdür diye muhalefet arayışı içerisinde değilim. Benim kaygım, ciddi bir muhalefetin olmadığı yerde siyasetin kanunlarının devreye girerek ülkemizin tekamülünün tıkanması. Muhalefetin olmadığı yerde bir süre sonra siyasetin kanunları işlemeye başlar ve bundan hepimiz zarar görürüz.

 

                                                                 Av.Mustafa Özdemir


Bu Yazıyı Oylayın: 

Yorumlar
Fikret ASLAN [ 17 Aralık 2007 09:02:58 ]
Sn. Mustafa ÖZDEMİR, bu hükümetin icraatlardaki başarı ve/veya başarısızlığını kendi futbol yaşamınızdaki başarı/başarısızlığınızla ilişkilendirip farklı bir pencereden yorumlamaya çalışmanızı aslında beğenmedim değil ama eksik bir hususu gözden kaçırmış olmanız münasebetiyle bazı hatırlatmalarda bulunmak istedim.

Bir: Herkes futbolcu olur ve her Profesyonel futbolcu az çok iyi para kazanır, mesela eski BJK''''lı Rıza''''da iyi para kazanmıştır, Sergen Yalçında iyi para kazanmıştır.
Sn.Özdemir siz maça Sergeni seyretmeyemi gidersiniz yoksa Rızayı seyretmeyemi gidersiniz.

İki:Ligimizde bir sürü takım var, sizce Galatasaraymı bu lige layık yoksa Gençlerbirliği Oftaşmı,

Üç: Türkiyede teknik direktörlük konusunda her devrin adamları vardır, sizce Aykut KOCAMAN''''mı iyi bir adam gibi adamdır, yoksa Mustafa DENİZLİ''''mi adam gibi adamdır.

Dört: Gençliğinizdeki futboldan bahsetmişsiniz, o dönemdeki amatör futbolu bilen biriyseniz iyi hatırlamanız lazım, Elazığ amatör futbolunu kasıp kavuran en iyi futbolcu sizin sınıftaydı ve antremanlarına bile katılmadan okul takımında direk oynayan futbolcuyu hatırladınız sanırım, işte o büyük futbolcu şimdi nerededir, ne yapar bilen varmı... Yok tabiki, yani FUTBOLDA HAK YOK ADALET YOK...

    Bilmem anlatabildim mi?

Ama şimdiki iktidarın başındaki Sn. Başbakanımızın geçmişteki İstanbul Belediye Reisliğindeki başarısı O''''nun temelinin sağlamlığına referans olmaktadır ve bu başarı O''''nu rakipsiz kılmaktadır, tıpkı sınıfınızın Okul Takımına antremansız giden o arkadaşınız gibi.

Diğer Sayfalar: 1. 

Yorum Yazın
İsim:


E-Posta:


Mesaj:
       
       
       
       
Kalın | İtalik
Altçizgili | Link