Yeni Bir Terör Örgütü Mü
Kategori: Siyaset  |  Okunma: 2264  |  Puan: Henüz oy verilmedi  |  29 Aralık 2007

YENİ BİR TERÖR ÖRGÜTÜ MÜ

 

            Son günlerde İstanbul’da bir çok araç yakma eylemi gerçekleştiriliyor. Her bir olay, yazılı ve görsel medyada öneminden daha fazla gündeme getirilmekte. Şu an İstanbul’da ilkokul çağındaki bir çocuktan tutun da 70 yaşındaki insana kadar herkes bir “Neron” masalı dinliyor, okuyor. Bu yakma eylemlerinin organize edilmiş eylemler olduğu muhakkak. Beni kaygılandıran şey, bu Neron Masalı’nın arkasından çıkacak örgütün reklamının daha şimdiden yapılmış olduğudur.

            Birkaç yıl önce Türkiye’nin birçok ilinde sabah uyanan insanlar duvarlarda “Nuri Alço” yazılarıyla karşılaştılar. Nuri Alço, Türk Sineması’nın sıradan aktörlerinden biri ve hiçbir ideolojisi olmayan ve hatta oynadığı benzer rollerden dolayı kimsenin sevmediği bir isimdi. Herkes duvarlardaki bu yazının ne anlama geldiğini bir türlü çözümleyemedi. O günlerde bu konu bazı kesimlerde de espiri malzemesi olmuş ve geçiştirilmişti. Ben ise bir gecede Türkiye’nin birçok ilinde aynı anda duvarlara aynı şeyin yazılmasını tefekkür etmiş ve analiz etmeye çalışmıştım. Analizlerimden biri de “Türkiye’de gizli bir örgütlenme var ve bu örgüt, gücünü, kapasitesini ve ne kadar organize olduğunun tatbikatını yapmış olabilir” di. Çok şüpheci ve abartılı gelen bu yorumum sıradan insanlarca ciddiye alınmamıştı. Terör, istihbarat ve organize suç örgütleri ile ilgili az çok bilgisi olanlarca, yaptığım bu analiz mutlaka ciddiye alınmıştır.

            Son İstanbul araç yakma olaylarının bu tip organizasyonlarca gerçekleştirildiği iddiasında değilim ancak Terör konusu incelenir ve irdelenirken, örgütlerin ilk isim duyurma ve reklam eylemlerinin erken fark edilmesinin ne derece önemli olduğu bilinir. Bir terör örgütünün organize olduktan sonra atacağı ikinci adım örgüt isminin duyurulması, reklamının yapılması ve böyle bir terör örgütünün isminin zihinlere kazınmasıdır. Bu ikinci adım atılırken izlenen yöntem reklam eylemleridir.

            İstanbul’da ardı arkası kesilmeyen ve her akşam ilk haber olarak uzun uzun görüntüleri yayınlanan araç yakma eylemlerinin yeteri derecede gündemde tutulduğunu ve “acaba kim yakıyor” sorusunun herkesin zihninde yer edindiğini görüyorum. “Acaba kim” sorusunun cevabı ortaya çıktığı zaman; korkum o ki, Türkiye PKK’dan sonra yeni bir terör belası ile daha tanışmış olsun.

            Araçları yakan organize örgütün ismi ortaya çıkınca, Türkiye üzerine hesap yapan bir kısım küresel güçler de mutlaka bu organize örgüte el atmaya çalışacak ve sızacaktır. Kimi malî, kimi istihbarî, kimi siyasî, kimi de mühimmat yardımı ile örgüte sızacaktır.

            Terör örgütlerinin en büyük amacı güvensizlik yaratmaktır. Çok az ama reklamı büyük eylemler yaparak; arkasına da yoğun medya haber desteğini alıp bu güvensizliği tabana yayarlar. Bence medya bu araç yakma eylemlerini ilk habere ve manşete taşıyarak büyük bir hata yapmakta. Medyadan bu konuda hassasiyet beklemek çok büyük saflık olur. Bu yüzden devlet bu konuya el atarak, haberlerin bu kadar milletin gözüne sokularak verilmesini engellemelidir.

            Medyanın zaafından yararlanmayan hiçbir terör örgütü taban bulamaz.

 

                                                                                      Av.Mustafa Özdemir


Bu Yazıyı Oylayın: 

Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış


Yorum Yazın
İsim:


E-Posta:


Mesaj:
       
       
       
       
Kalın | İtalik
Altçizgili | Link