AKP Kapatılır mı? -2-
Kategori: Siyaset  |  Okunma: 2241  |  Puan: Henüz oy verilmedi  |  01 Nisan 2008
 
 
AKP KAPATILIR MI? -2-

            Geçen yazımda anoloji yöntemiyle AKP’nin kapatılacağını söylemiştim. Önemli olanın AKP’nin kapatılması değil; kapatma hükmünün doğuracağı sonuçlar olduğunu vurgu yapmış ve yazımın ikinci bölümünde kapatma neticesi geleceğe projeksiyon tutacağımı ifade etmiştim.

            Bu yargılamanın kilit şifresini Cumhurbaşkanı üzerinde verilecek karar belirleyecektir. Şayet Cumhurbaşkanı Sayın Gül, kapatma hükmü ile birlikte Cumhurbaşkanlığını kaybeder ise Türkiye’nin geleceği pek de iç açıcı olmayacaktır. Ben bu ihtimalin gerçekleşeceğine pek inanmıyorum ve Sayın Gül’ün görev süresini sonuna kadar tamamlayacağına inancım etmektedir.

            Sayın Erbakan’ın partisi kapatılınca müntesiplerinde bir korku ve endişe hasıl oldu. Erbakan’ın şahsında şekillenmiş siyasetin, Erbakan’ın yokluğunda akamete uğrayacağını düşünenler, yanıldıklarını 3 yıl sonra gördüler. AKP’nin kapatılmasını bu yüzden önemsemiyorum ben. AKP kapatılır, yeni bir parti kurulur, Genel Başkanlık görevine Ali Babacan getirilir ve ilk seçimde %50’nin üzerinde oy alır. Bu süre içerisinde görevine devam eden Sayın Abdullah Gül de, bürokrasinin üst kademelerine yaptığı atamalarla Türkiye Cumhuriyeti yoluna devam eder. Bu yol nasıl bir yol olacak diye sorarsanız hemen söyleyeyim:Bu ülke kabuğunu kırmıştır ve artık küresel bir güç olarak dünya sahnesindeki geleneksel rolüne geri dönmektedir.

            Kimse, Türkiye’de yaşanan bu krizleri fetret dönemi olarak algılamasın. Bu krizlerin hiçbiri iç siyaset açısından değerlendirilmemelidir. Küresel anlamda bir role soyunmuş olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bu role uygun olarak iç siyaseti dizayn etmektedir. Bu krizlerin tamamı, Küresel bir güç olma yolunda, ülkenin önünü açmaya, işini kolaylaştırmaya yönelik birer operasyondur ve kontrollü bir krizdir.

            Türkiye Cumhuriyeti gibi geleneksel bir altyapısı bulunan devletin, şahıslar ile kaim olması ve strateji belirlemesi mümkün değildir. Şahısların tamamı birer araçtır; asıl olan devletin bekası ve kudretidir. Erbakan da, Erdoğan da, Baykal da, Bahçeli de, Gül de birer araçtır. Erdoğan’ın gitmesi gerekiyorsa gider; Ali Babacan’ın gelmesi gerekiyorsa gelir. Önemli olan stratejidir.

            Sorgulanması gereken şey senaryo değil stratejidir. Bu ülkenin stratejisini kesin olarak bilmem imkânsız ancak gözlem ve tecrübelerimle tahminde bulunabilirim. Son 10 yılda yaşananlara ve gelinen noktaya baktığımda tahminimde yanıldığımı gösteren hiçbir olayla karşılaşmadım. Türkiye Cumhuriyeti, küresel bir aktör olma stratejisinde sona yaklaşmak üzeredir. “Halk ve seçmenler olarak, devletin bu stratejisine nasıl katkı yapabiliriz?” diye soracak olursanız size bir yol göstereyim:Mağdur gördüğünüz ve haksızlığa uğradığını düşündüğünüz partilere oy vererek bu stratejiye katkı yapabilirsiniz.

 

                                                                       Av.Mustafa Özdemir

 


Bu Yazıyı Oylayın: 

Yorumlar
Fikret ASLAN [ 01 Nisan 2008 09:49:27 ]
Sn.Özdemir yazınızın özüne katılıyorum ancak yazınızın son paragrafındaki mağdur gördüğünüz ve haksızlığa uğradığını düşündüğünüz partilere oy vererek Devletin stratejisine bir katkıda bulunabilirsiniz gibi bir konuya değinmenizden ötürü bende size şunu sorayım o zaman:

Terör örgütüyle her türlü bağı bulunan ve bunu inkar etmeyen DTP''''''''yide mağdurlar listesine alacakmıyız... Mecliste Grubu bulunan bu partide şu an mağdur durumdadır...
Bence mağdur olanları da siyaseten üç gruba ayırıp öylece karar vermeliyiz.

Birinci grup----   Mağdur ama bu Ülkeye faydası olmuştur, Ülke insanının umudu olmuştur (Bu gruba AK Partiyi ekleyebiliriz.)

İkinci Grup---- Mağdur ama bu Ülkenin Milli Birliğine ve Milli bütünlüğüne her zaman zarar vermiştir, bırakın bu Ülke insanına kendi insanına bile zarar vermiştir.(Bu grubada DTP''''''''yi ekleyebiliriz.)

Üçüncü Grup--- Mağdur ama bu Ülkeye tarihi boyunca hiç bir iyilik yapmamıştır. (Bu gruba da CHP''''''''yi ekleyebiliriz.) Şimdi diyeceksiniz ki CHP niye mağdur? Kardeşim bir Ülkenin Anayasa Mahkemesinin hukuk dışı kararları ve Ülkenin Silahlı Kuvvetlerinin Resmi İnternet Sitesinde E-Darbe bültenlerinden Ak Parti zarar görecek değil ya....

Sevgi ve Selam ile...

Diğer Sayfalar: 1. 

Yorum Yazın
İsim:


E-Posta:


Mesaj:
       
       
       
       
Kalın | İtalik
Altçizgili | Link