Yeni Bir Operasyon
Kategori: Siyaset  |  Okunma: 2898  |  Puan: Henüz oy verilmedi  |  16 Nisan 2008
 
 
YENİ BİR OPERASYON

 

            Her zaman olduğu gibi yine aynı vurgu ile yazıma başlamak istiyorum. AKP İktidarı iyidir veya kötüdür demiyorum; AKP İktidarını yıkmak için gösterilen gayretleri yakalayıp analiz ediyorum sadece.

            Mevcut iktidarın düşürülmesi için son 3 yıl içerisinde birçok operasyon teşebbüsünde bulunuldu ancak bugüne kadar hiçbir netice alınamadı. AKP’nin kapatılması davasının da AKP zihniyetini iktidardan uzaklaştırmayacağı ve hatta AKP kapatılsa bile yerine kurulacak partinin daha yüksek bir oy ile yeniden geleceğini göz önünde bulunduran bir kısım odaklar bence en ciddi operasyon için 1 hafta önce düğmeye bastılar. Ulaşılmak istenen hedef sadece AKP’nin iktidardan uzaklaştırılması değil AKP ve yerine kurulacak partinin de oyunun azaltılmasına yönelik bir operasyon bu.

            Her operasyonda olduğu gibi, bu operasyonda da destek kuvvet olarak medya rol almakta. Bu rol diğer operasyonlar gibi yardımcı rol değil bizzat operasyon senaryosunda başrol. Tamamen medya üzerinden yürütülen bu operasyon ile tabanda bir ekonomik kriz amaçlanmakta. AKP İktidarını sıkıştırmak için bugüne kadar birçok ekonomik kriz çıkarma operasyonları yapıldı ancak hiçbirinde muvaffak olamadılar. Zaten bu operasyonların tabanda yani geniş halk kesimlerinde hissedilmesi mümkün değildi çünkü operasyon tepede yapılıyordu. Bu kez taktik değiştirildi ve tabanda, geniş halk kesimlerinin etkileneceği en ciddi ekonomik kriz operasyonu başlatıldı.

            Son bir haftadır medyada pirinç üzerinden koparılan fırtına korkarım ki medyanın tahriki ile birçok ürün ve mal üzerinde de gerçekleştirilecektir. Daha şimdiden “stok” lafı tekrar dilimize geri döndü. Pirincin belli kesimlerin elinde stoklandığını ve piyasadan pirincin çekildiğini bu sebeple pirinç fiyatları artarken belirli birilerinin de büyük vurgunlar için hazırlık yaptığını görüyoruz. Aslında pirinci stoklayanların veya değişik ürün ve malları stoklayanların amacı kâr etmek değil; piyasayı germek, ürün fiyatlarını sürekli yükseltmek ve dolayısı ile vatandaşı “illallah” dedirtmek. Geniş halk kesimleri nezdinde bir türlü aşındırılamayan AKP sempatisi bu şekilde kırılmak isteniyor. İşin vahim yanı, bu operasyonun yükünün vatandaşa çektirilmesi. Birileri, vatandaş AKP’yi sevdiği için onu bu şekilde cezalandırarak terbiye etmek niyetinde.

            Medyaya bakıyorum sürekli pirinç haberleri ve pirinç fiyatlarındaki artışı afişe ediyor. Bu kadarla kalsalar iyi “Yakında ete büyük zam kapıda”, “tahıl ürünlerinin tamamında büyük zam bekleniyor” gibi haberler yaparak, elinde satışa hazır ürün ve malı olan insanları stoğa tahrik ediyorlar. Yani “herşeye zam gelecek, elindeki ürünü sakla, zamlanınca satarsın” diye medya insanları bir nevi suça da teşvik etmiş oluyor.

            AKP’den ve onun yerine kurulacak yeni partiden de kurtulmak seneryosu üzerine kurgulanmış bu operasyonu ben çok ciddiye alıyorum. Medyanın çok iyi takip edilerek denetlenmesi yönünde adım atmadığı takdirde iktidarı çok çetin günler bekliyor.

            Bu öyle bir operasyon ki, AKP sempatizanlarına tarihi bir ders verme niyetine yönelmiş; “İşte sizin AKP’nin sizlere reva gördüğü günler; 12 Eylül öncesini mumla aratan yokluk ve kıtlık günleri yine kapımıza dayandı” dedirtecek cinsten.

            Vatandaşa tavsiyem, medyanın ürün ve mallar konusunda abartılı haberlerini ciddiye almasınlar ve oyunun farkında olsunlar. Ortada ne bir kıtlık  ne de zam furyası var ancak medya yaptığı yalan ve abartılı haberlerle böyle bir zemin hazırlamak niyetinde.

 

                                                                                  Av.Mustafa Özdemir


Bu Yazıyı Oylayın: 

Yorumlar
Fikret ASLAN [ 24 Nisan 2008 09:03:37 ]
Türkiyedeki kartel medya maalesef inançlı insanların günahlarını sevmektedir ancak sevaplarından nefret etmektedir.

Ülkeyi yöneten AKP'nin sevapları Halka hizmet etmektir, halka hizmet ederken bazı kan emici medya gruplarının çıkarlarına dokunulmakta, bu olay da medyanın halkı cahil ve çoban olarak görmesini sağlamaktadır...

Ecevit, Demirel ve Mesut Yılmazın halkı perişan eden yönetimlerini bugün bile övmekten geri kalmayan ve en küçük bir kargaşada bile o zavallı beyinlere OMBUSMAN'lık görevi vererek insanları kandırmaya çalışan Kartel Medyayaya bu tür zavallılıklar çok yakışmaktadır.

Baksanıza pembe fularlı çok bilmiş bir köşe yazarımız yazdığı gazetenin en büyük rakibi olan başka bir medyapatronunun Patronlar Kulübü Başkanı Kızına "bir parti kur ve gel Ülkeyi kurtar" diye haber yapmış.

Bu konu hakkında yine bir Çin atasözü aklıma geldi ama yazmayacağım, RTÜK çarpar valla.

Diğer Sayfalar: 1. 

Yorum Yazın
İsim:


E-Posta:


Mesaj:
       
       
       
       
Kalın | İtalik
Altçizgili | Link