Ceylan'ı Kim Vurdu?
Kategori: Siyaset  |  Okunma: 3495  |  Puan: 9  |  13 Ekim 2009

CEYLAN’I KİM VURDU

 

            Bizim ülkemizde din de dahil olmak üzere hiçbir konuda akl-ı selim tartışma ortamı oluşmuyor. Konu ne olursa olsun, daha tartışmaya başlamadan önce amacımız öğrenmek ve anlamak değil; tek amacımız tartıştığımız kişiyi yenmek. Çünkü bizim geleneğimizde “yenmek” her şeyden daha önemli ve “yenmek” demek de karşındaki insanın sırtını yere getirmek, kanını dökmek, teslim almak demek. Bizler savaşı bile “yenmek” için yaparız; masaya oturtmak için değil. Masaya oturtmak bizim için fer’i bir arzu. Masada konuşulan da, alınan-verilen de bizim için önemsizdir; biz yendik ya bu bize yeter. Yendik ya, isterlerse masa da kendilerinin olsun. Biz buyuz işte ve bu yüzden ilmî tartışmaların bile neticesini “hayır”, “verimlilik”, “güzellik” olarak değil de “galibiyet” ve “yenilgi” olarak izah ederiz.

            Gündem bu kez de Ceylan’a çevrildi. Daha doğrusu birileri Ceylan’ı gündemimize soktu ve neticesi belli olan tartışmayı başlattı. Küçük bir kız çocuğu Ceylan, boş bir arazide hayvanlarını otlatırken, patlayan bir bomba ile öldü. Ceylan’ın ölümüne sebep olan patlayıcı veya silahın niteliği üzerine kurgulanmış bu gündemin tuzağına düştük yine milletçe.

            Gündem “Kürt kızı küçük Ceylan, Türk askerinin havan mermisi ile paramparça oldu”. Türküler yakıldı, ağıtlar söylendi, şiirler yazıldı; neredeyse Ceylan’ın dramını anlatan şiir ve edebiyat yarışması düzenlenmiş gibi herkes “olayı en iyi ben dramatize ederim” yarışına girdi.

            Ben ki, bir kız çocuğunun bir damla göz yaşına 1 yıllık uykumu feda edebilecek iken neden Ceylan konusunda “akl-ı selim” den bahsediyorum! Çünkü bir yavru Ceylan’ın ölümü siyasete malzeme yapılmak isteniyor. Dün de Malatya’da 6 yaşında bir çocuk, düğünde ateşlenen tabancadan çıkan bir kurşunla hayatını yitirdi. 6 yaşında, bir tabancadan çıkan kurşun ile yaşamını yitiren bu çocuk ile Ceylan’ın ölümü arasında ne fark var ki Ceylan’ın ölümü üzerine edebiyat oluşturuluyor?

             Lafı uzatıp, eveleyip gevelemeden direk cevabını vereyim “Ceylan bir araç, Ceylan’ın akan kanından siyaset üretilmek isteniyor, Ceylan’ın akan kanı Askerimizin üzerine bulaştırılmak isteniyor”.

            Bu kadar adice ve aşağılık siyaset olmaz! Bir kız çocuğunun, maralın kanı üzerinden kendi ordusuna saldıracak kadar siyasallaştı zihinlerimiz daha doğrusu kirlendi, iğfal edildi. Daha ölüm sebebi belli olmadan; elli yıl önce döşenmiş mayına mı bastı, bir örgüte ait terkedilmiş mühimmat ile temas mı etti, hedefini şaşırmış bir silah mı isabet etti yoksa tartışmayı ateşlemek için birileri tarafından mı katledildiği daha belli olmadan bir anda Türkiye’nin gündemine oturtuldu Ceylan. Öyle bir tartışma ki, hep bir ağızdan bu ülkenin ordusu küçük Ceylan’ın katili ilan edildi. Sanki 600.000. asker Ceylan’ı öldürmek için silahlanmış gibi. Sanki bu ordu, Ceylan’ın üzerine atom bombası atmış gibi… Böyle bir tartışmada samimiyet nasıl aranır ki!

            Bu ülkenin vatandaşı ile ordusu arasına Ceylan’ın kan davasını sokmak isteyen aşağılık bir siyaset var bu işin içinde.

            Türkiye Cumhuriyeti Ordusu tarihinde olmadığı kadar tahammüllü, toleranslı ve demokrat iken ısrarla ordu aleyhine haber kampanyaları başlatmanın kimseye bir fayda getirmeyeceğini belirtmek istiyorum. Bu askere “din düşmanı”, “despot”, “komünist”, “faşist” ve hatta “hırsız” da diyebilirsiniz kendi aklınızın yettiği ölçüde ama bu askere hiç ama hiç kimse “Çocuk Katili” damgası vuramaz! Herkes haddini bilmeli ve oynanan oyunun farkında olmalı. Birileri askerle hesaplaşıyor olabilir hatta hesaplaşmada haklı da olabilir ama hiç kimse sırf askerle hesaplaşıyorum diye her duyduğu haberin üzerine aptalca atlamasın, aptalca atlamasın, aptalca atlamasın…

            Bir çocuk kanı üzerinden, Ceylan’ın kanı üzerinden kendi ordusuna karşı isyan edebiyatı üreten, üçüncü dünya ülkesi devrimcilerinin olduğu görmek….

            Ceylan sûretinde sunulan yalanlar bir gün ortaya çıkacak ve nasıl bir katilin oyununa geldiğinizi göreceksiniz.
            Belki de birileri orduyu tahrik etmek için bu aptalları kullanıyor…

 

                                                                                     Av.Mustafa Özdemir


Bu Yazıyı Oylayın: 

Yorumlar
elif günay [ 21 Temmuz 2010 13:27:49 ]
bir ceylan gider ortalık ayağa kalkargüyaaydınlar da bunları destekler,ama nice mehmetler,ahmetler,muratlar,ömerler hiç uğruna korunmasız karakollarda hiç yoluna gider,kimseden ses çıkmaz.barış istiyoruz diye diye sürekli savaş çıkaran.kaos yaratan,kan akıtanlar,can alanlar bakalım o tatile çıkmış minik beyinlerine birgün kavuşabileceklermi?ıslah olanları ,ıslah etsin YARADAN,ıslah olmayacaklarıda KAHHAR ismiyle kahretsin.yeter yüreğimizi yaktıkları,yeter canımızı acıttıkları.halaaa haklıymış gibi halaaa bunları yapan onlar değilmiş gibi mağdurları oynuyorlarya...yazıklar olsun, bu vatanın ekemeğini yiyipde ihanet edenlere yuh olsun

ayşenur türkoğlu [ 20 Temmuz 2010 13:35:42 ]
bu siteyi tesadüfen gördüm ve mustafa bey in yazılarının sıkı bir takipçisiyim artık.içimden geçenleri,dile getiremediklerimi ,anlatmaya kelimelin kifayetsiz geldiği düşüncelrime tercüman oluyorsunuz.tüm yazarlarınızda muhteşem ama mustafa bey bir başka .site yöneticilerini ve yazarlarnı saygılarımla selamlıyorum.hergün takipçinizim.

a.ergenekon [ 02 Aralık 2009 08:35:09 ]
Çok güzel yazı mustafa abi ellerine sağlık

a.öztürk [ 19 Kasım 2009 04:30:03 ]
bende sizinle aynı kanaatteyim.olayın en vahim tarafı bu tuzağa dikkat çekmek istediğimizde geçmişte karşılaştığımız muamelelerin hatırlatılıp illa kendileriyle aynı safta yeralmamız dayatması.defalarca tahkir edilmiş,önü kesilmiş ,ikinci sınıf insan muamelesi görmüş bir görüş mensubu olarak söylüyorum;bu kavga benim kavgam değil ve benim menfaatim için yapılmıyor......

Diğer Sayfalar: 1. 

Yorum Yazın
İsim:


E-Posta:


Mesaj:
       
       
       
       
Kalın | İtalik
Altçizgili | Link