Sayın Baykal! Lütfen Konuşun, Bizi de Kurtarın, Partinizi de.
Kategori: Siyaset  |  Okunma: 2314  |  Puan: Henüz oy verilmedi  |  15 Ekim 2009

SAYIN BAYKAL! LÜTFEN KONUŞUN, BİZİ DE KURTARIN, PARTİNİZİ DE

 

 

Sayın Genel Başkan,

Başörtüsü konusunda konuştuğunuz gibi, Türk - Kürt konusunda da konuşun.

 

İnanın siyaset sizin gerçeği konuşmanıza hiç bu kadar muhtaç olmamıştı. Şimdi yapacağınız bir konuşma, başörtülülerin insan olmalarından daha önemli olacak.

 

Sizi temin ederim ki, anaların gözyaşları dinecekse, uzun bir süre ülkenin ve milletin parçalanması gündeme gelmeyecekse, bu sizin eseriniz olacak.

 

Korkak ve cahil iktidarlara, karanlık ve puslu havalarda yol gösterici olabilirsiz. Çünkü Halk Fırkası, Cumhuriyeti kuran ve uzun yıllar iktidar ve muhalefet olarak onu yaşatan tek partidir. O nedenle CHP’nin genel başkanı olarak tarihin dönüm noktasında misyonunuzun gereği açıklamanızı sabırsızlıkla bekliyoruz.

 

Cumhuriyeti kuran, Lozan’ı inşa eden iradenin bugünkü temsilcisi olarak “Türk”ün ve “Gayrimüslim”in kim olduğunu, “Kürt”ün ne anlama geldiğini açıklamak sizin elinizde.

 

Sayın Genel Başkan,

Kürt” Yahudilik ve Hıristiyanlık gibi ayrı bir din midir ki, “Türk, Kürt…” söyleminde ısrar ediyoruz. Eğer Türk’ün karşıtının kim olduğunu arıyorsak, Lozan’da 12 devletin şehadetiyle “Gayrimüslim”ler olduğunu söylemek zorundayız.

 

Eğer Kürdün karşıtı aranıyorsa yine 12 devletin şehadetiyle “Türkmen, Arap, Çerkez, Dağıstanlı, Gürcü…” olduğunu belirtmek zorundayız.

 

Hükümet üyeleri bunları bilmeyebilir veya gerçeği konuşacak cesaretleri olmayabilir… Ama gördüğüm kadarıyla her konuda şecaat arzedenlerin bu konuda sessiz kalmaları cesaretsizliklerinden çok, cahilliklerine yorulmalı.

 

Türk milleti parçalanıyor” endişesi taşıyanlar neden Türk Milletinin Müslüman Millet olduğunu söylemekten kaçınıyor?

 

Yoksa Kürler Müslüman değil mi?

 

Lozan’da asli unsuru Türk yani Müslüman olarak tanımlayan 12 devlet, Türk’ü Müslüman anlamında kullanırken, bizler neden iç kamuoyunda Türklüğün içinden İslam’ı çıkarıp Türk ırkı anlamında kullanma konusunda ısrar ediyoruz?

 

Şimdiye kadar İslamsız Türkçülüğün hangi faydasını gördük?

 

İslamsız Türkçülüğü laikliği kuvvetlendirmek için yaptık” denecekse bu da doğru değil. Doğru olsaydı laiklik karşıtı akımlardan şikayetçi olmazdık. Hükümetler bile laiklik karşıtı akım olarak suçlandıysa İslamsız Türkçülük, laikliğe güç katmadı. Sonuç bunu gösteriyor.

 

Sayın Genel Başkan,

Geçmişte yaşananları unutmak zorundayız. Çünkü bugün yaşadığımız sorun, geçmişte yaşananları unutmamızı gerektirecek kadar önemli. CHP, kuruluşundan beri Türkiye’nin en zor anlarında tarihi sorumluluklar üstlenerek Cumhuriyeti bugünlere taşıdı.

 

Son 29 yıldır yoğun bir şekilde yaşadığımız başörtüsü sorunu, hiçbir yasa değişikliği gerektirmeyen basit ama son derece anlaşılır bir cümlenizle Türkiye’nin gündeminde çıktı. “Başını örtenler de insan değil mi?...” türü birkaç sözcüğünüzle yaklaşık 30 yıllık yapay sorunu bir günde raflara kaldırdınız.

 

Örtü sorunu çözüldü mü, derseniz, benim de görüşüm o ki, sorun çözülmedi. Ama herkes şunu gördü ki, biz sorunları anlamayı ve çözmeyi değil de, onun üzerinde ortaya çıkan kavgaları seviyoruz. Şimdilerde sanki böyle bir sorun yokmuş gibi herkes işinde ve gücünde.. Doğrusu da bu değil mi!!!

 

İnanın, Kürt sorunu da böyle bir sorun… Bu sorunun 25 yıldır kana bulanmış olması, konunun çok önemli olmasından kaynaklanmıyor.

 

Yapabileceğiniz bir açıklama ile terör örgütü ile halkın arasındaki bağı koparabilirsiniz. PKK’yı etkisizleştirebilirsiz. 

 

Sizin doğal ses tonunuzla ifade edeceğiniz bir cümle bütün oyunları altüst edebilir. Çünkü siz de biliyorsunuz ki, Türk Müslüman demektir. Müslümanlık Türk milletinin asli kimliğidir. Türkmenlik, Kürtlük, Çerkezlik, Araplık, Acemlik… ise Türk yani Müslüman alt kimliği altındaki yerel kimliklerdir.

 

Rahmetli Genel Başkan İsmet İnönü Lozan baş murahhas azası olarak dünyaya deklare ettiği “Ben Türkmen, Kürt, Arap, Acem, Afganlı, Dağıstanlı… tüm anasırı İslamiye adına buradayım, onları temsilen konuşuyorum…”  manifestosunu, bugün bir kez daha ama sizden duymak istiyoruz.

 

İnanın Sayın Genel Başkan,

Bu açıklamanız hem ülkenin, hem partinizin hem de bizler gibi farklı siyasi partilere eğilimli yurtseverlerin kurtuluşu olacaktır. Bu aynı zamanda Kürt kardeşlerimiz için de bir kurtuluş olacaktır. Çünkü şimdiye kadar irtica ile mücadele edildiği için Kürtlere;

 

-Müslümanlık dışında bir kimlik mi istiyorsunuz,

-Müslümanlığınızdan daha üstün bir kimliğiniz mi var,

-İslam’ın hakemliği dışında bir arayışınız oldu mu … soruları sorulmadı…  Sorulmadığı içinde bugünlere gelindi…

 

                                                                                  Harun Özdemir


Bu Yazıyı Oylayın: 

Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış


Yorum Yazın
İsim:


E-Posta:


Mesaj:
       
       
       
       
Kalın | İtalik
Altçizgili | Link