Onur Öymen'in Düşündürdükleri
Kategori: Siyaset  |  Okunma: 2401  |  Puan: Henüz oy verilmedi  |  11 Aralık 2009

ONUR ÖYMEN’İN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

 

Bu yılın en önemli Meclis oturumunda CHP adına konuşan Onur ÖYMEN’in Baykal’ın bilgisi dışında parti görüşünü açıklaması düşünülemez. Gösterilen tepkiler üzerine CHP’nin ve Baykal’ın Öymen’i sahiplenmesi, konuşmanın bilgi dahilinde yapıldığını gösteriyor.

 

Öymen, CHP'nin 1937’den beri Dersim ve Aleviler konusunda gizlemeye çalıştığı geçmişini neden çok ciddi bir oturumda deşifre etti? Bunun sorgulanması gerekir: 

 

Soru-1 Nasıl oldu da Dersim’e rağmen Aleviler fanatik CHP’li? Hangi ikna edici bilgiler sunuldu, hangi yöntemler uygulandı? 

 

Soru-2 Her türlü muhalefet hareketi içinde bir çok Alevi yer alırken, Aleviler neden CHP’nin Dersim politikasına on yıllar boyu sessiz kaldı, özellikle 1960 sonrası kuşak bunu sorgulamadı?

 

Soru-3 Mustafa Kemal Atatürk, Dersim öncesinde ve sonrasında olayları yakından izleyebilecek kadar sağlıklı, olaylar sonrasında Dersim’i ziyaret edecek kadar konuya ilgili iken, sorun neden başkaları üzerinden tartışıldı ve hayali düşmanlar yaratılır?

 

Soru-4 Mustafa Kemal Atatürk, Hatay’ı Fransız-Suriye’den geri almak için yurt gezilerine, askeri birlik denetimlerine ve tatbikatlarına katılırken ülke içinde Dersim sorunu ile neden bu kadar yakından ilgilendi?

 

Soru-5 Dersim olaylarının kökeninde Alevilik mi yoksa yerel veya ulusal güvenlik sorunu veya henüz açıklanmamış bir neden mi vardı? 

 

Soru-6 Dersim olaylarının yaşandığı günlerde Türkiye’nin diğer Alevileri neler yapıyordu, devletin diğer Alevilere karşı tutumu nasıl oldu?

 

Soru-7 Alevi Müslümanların yaşadıkları acıların sorumluluğu neden hep Sünni Müslümanlara çıkarıldı? Burada bir hedef saptırma yok mu?

 

Soru-8 Her konuda okuma-yazma ve kitaplaşma teşvik edilirken neden bir devlet politikası olarak Alevilik cehalete mahkum edildi? Aleviler de her türlü felsefeyi araştırdılar ama İslam’ı kendi çabalarıyla araştırmayı ve bu konuda Resmi İslam’ı ve bunun etkisinde kalanları doğrularıyla uyarma ihtiyacı duymadılar? Muhammed ve Kuran neden K.Marx ve Kapital kadar ilgi görmedi? Bu konuda ne kadar Devleti ne kadar kendilerini sorgular?

 

Soru-9 Aleviler her konuda okudular ve yazdılar. Katıldıkları muhalefet hareketlerinde binlerce Alevi asker, polis veya siville öldükleri ve öldürüldükleri çatışmalara girdiler. Ama neden daha etkili ve kalıcı olan kitap, okul, kurs, kütüphane, yargı yolu, siyasal mücadele vererek dünyanın her yerinde olumlu destek alacakları etkinliklere daha az ilgi gösterdiler?

 

Soru-10 Demokrasilerde her bir oyun ne kadar değerli olduğu bilinmesine rağmen, hangi ikna edici mekanizmalar kullanıldı ki, Aleviler Dersim’i unuttular da CHP’ye Allah’ın ipine sarılır gibi sarıldılar? Daha önemlisi diğer partiler de sanki bir tunç kanunun antlaşması varmış gibi, neden Alevileri CHP’ye mahkum etmiş gibi davrandılar ve Alevi oylarının CHP’de kalmasına rıza gösterdiler? Bu seçmen paylaşım stratejisi diğer gruplar için de geçerli mi?

 

Soru-11 Onur ÖYMEN, CHP yönetiminin bilgisi dahilinde yaptığı konuşmasıyla 72 yıldır gizlenen gerçeği deşifre ederek acaba demokrasimizin seçmen paylaşım stratejisindeki tunç kanununda bir kırılmanın olduğunu mu ilan etti?

 

Soru-12 AK Parti Hükümeti’nin Alevi Açılımı yaptığı günlerde Alevileri şok edecek mesajlar vermesi, sersemleyen Alevi seçmeni CHP dışındaki partilere yönlendirme çabası olarak görülebilir mi? CHP’nin yaptığı, tunç kanunu gereği oynadığı oyuna sıkıldım, daha fazla oynamak istemiyorum tepkisi midir?

 

Soru-13 Uzun zamandan beri parti kurma çalışması yürüten, fakat bir türlü uygun ortam bulamayanlara Onur ÖYMEN, CHP yönetiminin de bilgisi dahilinde yardımcı mı olmaya çalışıyor?

 

Soru-14 Sayın Baykal’ın en kritik zamanlarda uyguladığı “sel gider kum kalır” taktiği mi yürürlükte? CHP gelecek seçimlerde hangi seçmen kitlelerine açılmayı planlıyor? 

 

Soru-15 Yoksa CHP, partiler arasındaki tunç kanununun hala yürürlükte olduğunu bilerek parti içinde güçlenen Alevi lobisine bir ders vermeyi mi planlıyor? Alevileri parti içinde etkisizleştirecek, diğer partiler de öyle davranacak ki, Aleviler yine gönülsüzce oylarını CHP’ye mi verecekler? 

 
                                                                 Harun Özdemir  

Bu Yazıyı Oylayın: 

Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış


Yorum Yazın
İsim:


E-Posta:


Mesaj:
       
       
       
       
Kalın | İtalik
Altçizgili | Link