Baykal Operasyonu
Kategori: Siyaset  |  Okunma: 1878  |  Puan: 8  |  27 Mayıs 2010

 

 

 

BAYKAL OPERASYONU

 

 

            CHP kongresine 2 hafta kala, daha kaset vak’ası tecelli etmeden önce tereddütsüz, kafalarda istifhamsız, şeksiz ve şüphesiz tek aday Deniz Baykal idi. Bir ülkenin ana muhalefet partisinin lideri müthiş bir operasyonla yerinden edildi; hiç beklenmedik bir anda. Deniz Baykal olayının çözümlemesini yaparken beni en büyük şaşkınlığa iten CHP seçmen ve parti yöneticilerinin tavrı oldu. Kaset olayının zamanlaması o kadar açık ve netti ki tek amaç Deniz Baykal’ı gönderip yerine birini oturtmak. CHP seçmen ve parti yöneticilerinin bu olayı sorgulamadan “Kral öldü; yaşasın yeni kral” naraları atmaları yaşadıkları akıl tutulmasının bir yansıması olmalı. Parti yönetici ve seçmeninden bir tanede mi akıllı ve vicdan sahibi, narkozun etkilemediği biri çıkıp “Arkadaşlar ne yapıyoruz! Partimizin genel başkanını götüren de, yerine yenisini getirecek olan da bizim irademiz değil. Biz bu partinin yöneticisi ve seçmeni miyiz yoksa cansız piyonu muyuz?” demedi; diyemedi…. Dünyada hiçbir sol Türk solu kadar akıl ve ışıktan yoksun değildir.

            Hiçbir konuda beyin cimnastiği yapmayan, yeni bir şeyler üretmekten ve akıl yürütmekten yoksun Türk solunun en azından 40 yılını siyasî mücadeleye adamış liderine vefa ve saygı adına biraz tefekkür etmesini beklerdim ama nafile. Bunu da gördükten sonra artık Türk solunun iflah olacağına inancım ve ümidim kalmadı.

            Kaset olayının hemen sabahı ilk olarak Hürriyet Gazetesi’nin internet sayfasına girdim. Çünkü bu gazetenin böyle durumlardaki yayın politikası benim iz sürmemde büyük kolaylık sağlıyor. Gazetenin web sayfasına girdikten sonra 5 dakikayı doldurmadan büyük bir iz yakalamıştım “Hürriyet Gazetesi Baykal’ın gitmesini istiyordu”.

            Ciddi izlere ulaşmıştım ve artık Baykal’ın siyaseten bitirildiğini anladım. Muhtemelen yeni genel başkan da daha kaset yayına sunulmadan belirlenmişti servisciler tarafından. Gerçekten servis iyi çalışmıştı.

            Servis iyi iş çıkarmıştı da bunu Deniz Baykal’a nasıl yaptılar bir türlü buna aklım ermedi. Önemli bir emekli MİT mensubu, yakın tarihin analizini yaparken ağzından şu cümleyi duymuştum yıllar önce “Bazen öyle bir operasyonla karşılaşırsınız ki bir istihbaratçı olarak yenilginiz karşı tarafa hayran olmanıza engel olmaz ve –adamlar ne şık bir operasyon yaptılar- diye hayranlığımızı itiraf ederiz. İşte böyle bir operasyonu 1970’lerde Deniz Baykal’ın başrolünde yaşamıştık. Bu operasyona engel olamamıştık ama operasyonun şıklığını yıllar geçmesine rağmen unutamıyorum.” demişti.

            Demek ki Türkiye’de ve dünyada çok şey değişti gerçekten de…

                                                                                       Mustafa Özdemir


Bu Yazıyı Oylayın: 

Yorumlar
elif günay [ 21 Temmuz 2010 13:20:44 ]
baykal a yargısız infaz yapıldığı görüşündeyim.daha neyin ne kadar doğru olduğu anlaşılmadan Baykal istifa!çığlıkları yükseldi.kaset olayı doğru bile olsa,yapılan ayıpdan öte,rezalettir.kimler neler yaptı,kimlerin görüntüleri,ses kayıtları,vatana ihanetleri kendi ses kayıtları interenete verilerek kanıtlandıda kimse istifa etmedi.onlara istifa edinnnn! diyende çıkmadı.bu ne çifte standarttır bu ülked olanlar.baykal en azından ülkesini satmadı,ihanet etmedi.
bu belden aşağı vurmaktır,rezalettir,çirkefliktir.o görüntüleri çekenler ifşa edilip cezalandırılmalıydılar.mahremiyete girecek kadar gözü dönmüş bu muvazeneden ,akıldan,izandan yoksun kişilere had''''leri bildirilmeliydi.şaşkınlık ve endişeyle izliyoruz,bakalım hırsları insanlar daha nekadar düşürecek.hep birlikte ALLAH ömür verdikçe göreceğiz...

Fikret ASLAN [ 02 Haziran 2010 00:56:37 ]
Bence bu operasyon alevileri önce CHP'de başa getirip sonra CHP'den tamamen uzaklaştırma ve bir alevi partisi açtırma operasyonudur.

arif boyar [ 01 Haziran 2010 12:47:34 ]
bence yaniliyorsunuz.tayyip bey baykal i cok seviyordu, öyle ki bunu her grup konusmasinda ve mitinglerde dile getiriyordu adeta.baykal degil miydiki tayyip bey e iktidar yolunu acan.baykal chp nin basinda oldugu müddetce kirk yilda gecse akp iktidar, chp muhalefet olarak kalacakti.oh ne ala. buna kim müsade edecekti.dünya degisiyor, evet, ama bu saltanat düzenininde degismesi gerekiyordu.
kaset olayi cok basit bir mevzu.milli irade dedigimiz vatandaslaslarimizin yüzde kaci kasetin iceriginden haberdar.tiriskadan bir kaset var ortada ve baykal pek ala kasetteki ben degilim diyebilirdi ve bunu kimse ispatlayamazdi. peki neden diyemedi?aslanlar gibi cikip mücadelesini verebilirdi.ama yapamadi cünkü sonunun geldigini o da anladi, tipki tarihteki diger siyasi liderler gibi.kilicdaroglu nun baskanlik sürecini, yalandan ona karsiymis gibi yaparak cok da güzel, profesyonalce idare etti.palavradan myk toplantisi da cabasi.güya kilicdaroglu baykal a ragmen, büyük bir mücadele ile liderligi aldi süsü verildi.
iddia ediyorum.baykal düstü, akp de düsecek, chp tek basina iktidar olamasa bile secimden birinci parti olarak cikma olasiligi yüksek, muhtemel bir koalisyon hükümetini kurabilme potansiyeline sahip oylari alabilir. bu arada gürsel tekin de istanbul belediyesi ne herhelde talipdir diye düsünüyorum.
evet dünya degisiyor, kibris ta eroglu kazandi. bu yeni düzende erdogan i da emekliye cekecekler galiba.tabii yüce divandan yirtabilirse..

Diğer Sayfalar: 1. 

Yorum Yazın
İsim:


E-Posta:


Mesaj:
       
       
       
       
Kalın | İtalik
Altçizgili | Link