KARANLIK... BİRAZ DAHA KARANLIK...
Kategori: Siyaset  |  Okunma: 1883  |  Puan: 8  |  29 Mayıs 2010

 

KARANLIK… BİRAZ DAHA KARANLIK…

Halk Fırkası, işgal günlerinde kurulan Anadolu ve Rumeli Mudafaa-i Hukuk Cemiyetleri’nin devamı olarak kurulmuş. Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası kurulunca da, Halk Fırkası, ismini Cumhuriyet Halk Fırkası yapmıştır. 1935’te de fırka kelimesinin yerini parti almıştır.  

CHP Mustafa Kemal döneminde “kuruculuk” fonksiyonunu üstlenmiştir. İnönü de kuruluşu “pekiştirmeye” çalışmıştır.

Birinci Dünya Savaşı sonunda kurulan Türkiye Cumhuriyeti ve tek partili rejim, İkinci Dünya Savaşı koşullarında revizyona zorlanmış ve çok partili rejime geçilmiştir. Yeni koşullar doğal olarak CHP’nin fonksiyonunu da değiştirmiştir.

Düzeni kurma ve yaşatma fonksiyonu yerini “düzeni– modern yaşamı denetleme”ye bırakmıştır. Sağ partiler iktidar olmuş, CHP de onları denetlemiştir. İktidar olma çabası içinde görülmesi, onu sürekli anamuhalefet yapmıştır.

21. yüzyıla 20. yüzyıl stratejisi ile giren ve bunu ısrarla sürdürmeye çalışan CHP, dünya sisteminin basit bir operasyonuna boyun eğmek zorunda kalmıştır.

Yaşananlar komiktir. Türkiye’nin en eski partisinde lider değişimi bu kadar kolay oluyorsa Türkiye’de Türklerin neden yaşadığı da sorgulanmalıdır. Yeri değil ama bir fırsatını bulup bunu behemahal yapmak gerekir.

Üzerinden bir hafta geçti; Kemal Kılıçtaroğlu CHP’nin 9. genel başkanı olduğuna hala inanabilmiş midir, sormak gerekir. Ama “ben neymişim be abi” şaşkınlığını üzerinden attığına eminim. 62’sini bitirmekte olan bir müfettişten, mütevazi bir serin kanlılık örneği sergilemesini beklemek hakkımız olmalı.

Gelelim CHP’nin 21.yüzyıl stratejisine.

CHP’den her şey olur ama iktidar olmaz” diyenler, söylemlerinde bir değişikliğe gitmek zorunda kalacaklar.

Nakaratta bir değişikliğe gidilecek “CHP anonim şirket olur ama ondan artık ne iktidar ne de anamuhalefet olur” diyeceklerdir.

İktidara 1950’de veda eden CHP, 2010 süreciyle de çok geçmez iki-üç yıl içinde anamuhalefet görevine de veda eder.

Deniz Baykal’ın CHP’de en güçlü olduğu dönemde, ittifakla kılın yağdan alınması gibi kenara çekilmesi, duygu anaforunda tarihe karışması, bir kaset skandalıyla asla açıklanamaz.   

Büyük stratejist Mustafa Kemal hayatta olmalıydı da yoldaşlarının nasıl bir strateji yoksulu olduğunu görmeliydi.

Meğer ulusalcı CHP, CIA’nin çiftliğine dönmüş.

Bundan sonra olacaklar kehanette bulunmaya gerek kalmayacak kadar açık:

CHP iki aşamalı bir operasyon sonunda İş Bankası’nın uzantısı bir anonim şirkete dönüşecektir.

Kısa bir süre de, kayıklar böyle yüzdürülecektir.

 HARUN ÖZDEMİR


Bu Yazıyı Oylayın: 

Yorumlar
arif boyar [ 01 Haziran 2010 12:43:54 ]
bence yaniliyorsunuz.tayyip bey baykal i cok seviyordu, öyle ki bunu her grup konusmasinda ve mitinglerde dile getiriyordu adeta.baykal degil miydiki tayyip bey e iktidar yolunu acan.baykal chp nin basinda oldugu müddetce kirk yilda gecse akp iktidar, chp muhalefet olarak kalacakti.oh ne ala. buna kim müsade edecekti.dünya degisiyor, evet, ama bu saltanat düzenininde degismesi gerekiyordu.
kaset olayi cok basit bir mevzu.milli irade dedigimiz vatandaslaslarimizin yüzde kaci kasetin iceriginden haberdar.tiriskadan bir kaset var ortada ve baykal pek ala kasetteki ben degilim diyebilirdi ve bunu kimse ispatlayamazdi. peki neden diyemedi?aslanlar gibi cikip mücadelesini verebilirdi.ama yapamadi cünkü sonunun geldigini o da anladi, tipki tarihteki diger siyasi liderler gibi.kilicdaroglu nun baskanlik sürecini, yalandan ona karsiymis gibi yaparak cok da güzel, profesyonalce idare etti.palavradan myk toplantisi da cabasi.güya kilicdaroglu baykal a ragmen, büyük bir mücadele ile liderligi aldi süsü verildi.
iddia ediyorum.baykal düstü, akp de düsecek, chp tek basina iktidar olamasa bile secimden birinci parti olarak cikma olasiligi yüksek, muhtemel bir koalisyon hükümetini kurabilme potansiyeline sahip oylari alabilir. bu arada gürsel tekin de istanbul belediyesi ne herhelde talipdir diye düsünüyorum.
evet dünya degisiyor, kibris ta eroglu kazandi. bu yeni düzende erdogan i da emekliye cekecekler galiba.tabii yüce divandan yirtabilirse..

Diğer Sayfalar: 1. 

Yorum Yazın
İsim:


E-Posta:


Mesaj:
       
       
       
       
Kalın | İtalik
Altçizgili | Link