YENİ CHP MÜMKÜN MÜ II (1945-1960)
Kategori: Siyaset  |  Okunma: 2529  |  Puan: Henüz oy verilmedi  |  29 Kasım 2010

 

YENİ CHP MÜMKÜN MÜ II (1945-1960)

 

1945’de fiilen inşasına başlanan yeni dünya düzeninde Türkiye payına düşeni alacaktır. CHP, buna ayak uydurmakta zorlanmayacaktır. 1950’ye kadar NATO hariç ABD sistemine entegre olunur. NATO’ya girememek Türkiye’nin kusuru olmasa gerek. Çünkü CHP, NATO’ya da girmek için gerekli başvuruyu yapmıştır ama ABD kabul etmemiştir.

ABD’de dizayn edilen yeni dünya düzenine göre Türkiye, hem iktidarı hem de muhalefeti ile denetlenecektir. CHP’nin görevi de ülkenin modernleşme bayrağını devralan sağ iktidarları “modernleşme” kataloguna göre denetlemek olacaktır.
 
14 Mayıs 1950 ile başlayan yeni döneme CHP intibakta zorlanmaz; zor gelen muhalefete alışmaktır. Buna da alışılır… 
 
1950 seçimlerinden zaferle çıkan Demokrat Parti, ezanı serbest bırakmış, dindar insanlar üzerindeki baskıyı hafifletmiştir. Beklenmedik gelişmeler olur; eski CHP adaylarından Kemal Pilavoğlu’nun müridleri Ticaniler, Atatürk’ün büstlerine saldırırlar.
 
DP hükümeti bu tür gelişmelere karşı 1951 Nisan’ında Atatürk’ü koruma kanun tasarısını Adalet Komisyonu’na getirir.
 
CHP, DP hükümetini anayasaya aykırı kanun çıkarmakla suçlar. Atatürk’ün putlaştırılacağı endişesindedirler ve de demokrasiye aykırı bulurlar.
 
Yasa, 5 Mayıs günü Genel Kurul’da CHP’li vekillerce de eleştirilir ve yapılan oylamada reddedilerek komisyona iade edilir.
 
Önerilen yasa, 7 Mayıs günü yapılan oylamada 141′e karşı 146 oyla reddedilir.
 
Bunun üzerine DP’liler Alman hukukçu Ernst Hirsch’e hazırlattıkları yeni yasa tasarısını, 25 Temmuz 1951 günü tekrar genel kurula getirirler ve çoğunluğu DP’li oylarla yasalaşır. 
 
İsmet İnönü, Atatürk’ün vefatı üzerine 26 Aralık 1938’deki I. Olağanüstü Kurultayda Milli Şef seçilmiştir, 10 Mayıs 1946’da 2. Olağanüstü kongrede kendi isteğiyle bunu kaldırtır.
 
26 Kasım 1951’deki 9. Kurultayda parti tüzüğüne “Atatürk CHP’nin ebedi şefidir” maddesi eklenir.
 
22 Haziran 1952’de yapılan 10. Kurultayda parti programında “hukuk devleti” kavramına yer verildi.  
 
12 Ocak 1959'da başlayan 14. Kurultayda "düzen değişikliği programı" niteliğindeki "İlk Hedefler Beyannamesi" kabul edilir. Demokratik kurumların kurulması ve "hukuk devleti" olunması istenir.
 
CHP, Atatürk’ün anayasası olarak bilinen 1924 Anayasası’nı gözden çıkarmıştır.
 
27 Mayıs 1960’a gelindiğinde, yeni dünya düzeninin Türkiye’ye düşen payında DP sınırları zorlamaya, hatta aşmaya başlamıştır ki CHP devreye girmiş, darbeci unsurlar gizli, CHP aleni çalışmış, sonunda DP hizaya getirilmiştir.

 
                                                                 Harun Özdemir

Bu Yazıyı Oylayın: 

Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış


Yorum Yazın
İsim:


E-Posta:


Mesaj:
       
       
       
       
Kalın | İtalik
Altçizgili | Link