CHP’ye Neler mi Oluyor, CHP’de Neler mi Oluyor
Kategori: Siyaset  |  Okunma: 3757  |  Puan: Henüz oy verilmedi  |  23 Aralık 2010
 
 
 
CHP’YE NELER Mİ OLUYOR, CHP’DE NELER Mİ OLUYOR

 

 

            CHP’de son 1 yıl içerisinde yaşanan olaylar bir sağ seçmen olmama rağmen beni ciddi şekilde olayların içerisine çekiyor. Benim kadar CHP içerisinde yaşananları irdeleyen ve anlamaya çalışan bir tane sol seçmene rastlamadım. Bir fanusun içerisinde 30 yıl yaşamak ve fanusun içerisinde olduğunu fark etmemek…

            Sol seçmen bu kavanozu fark edip de içerisinden çıkmadan Türkiye’de ciddi hiçbir sol parti ortaya çıkmaz. Ciddi takıntıları var ve bu takıntılardan dolayı etraflarında olup biteni dahi irdeleyemiyorlar, algılayamıyorlar, ilgilenemiyorlar, anlayamıyorlar… Bir sağ seçmen olarak CHP’de yaşananları ben irdeliyorum, ben algılamaya çalışıyorum, ben ilgileniyorum, ben anlamaya çalışıyorum ama sol seçmen hala takıntılarının girdabında savrulup duruyor; işin ilginç yanı bu savrulmayı da uçma zannediyor.

            Deniz Baykal’ın genel başkanlıktan tasfiyesi ile başlayan, Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığa seçilmesi ile devam eden, Önder Sav’ın dışlanması ile dikkatleri üzerine çeken ve son parti meclisi oluşumu ile de son noktası konulan CHP’de yaşananları çözümleyemezsem eğer aklımın hiçbir işe yaramadığına kanaat getireceğim.

            CHP ile ilgili en büyük kaygım “CHP’ye Neler Oluyor” sorusunda düğümleniyor. Büyük ihtimalle sol seçmen  “CHP’ye Neler Oluyor” ile “CHP’de Neler Oluyor” sorusu arasında ne fark var diye düşünecektir. Zaten yazımın girişinde de bahsettiğim gibi kavanozun içerisinde olan sol seçmenin, bu iki soru arasındaki farkı görmelerini de beklemiyorum. Bu sorular bir sağ seçmen olarak benim en hassas ilgi alanım. Sol seçmenin bir çok hassasiyeti his kaybına uğradığı için onlardan bu hassasiyeti beklemek de onlara haksızlık olurdu. Boylarını ve istihap hadlerini aşan bir istekte bulunarak sol seçmene haksızlık etmekten Allah’a sığınırım.

            Ey Sol Seçmen, “CHP’ye neler oluyor” diye bir soru sormak, CHP’ye dışarıdan müdahale mi yapılıyor kaygısı taşımak anlamına geliyor. Yani “CHP edilgen bir yapıya mı dönüşüyor” anlamında bir kaygı taşıyor bu soru. Sol seçmenin anlayacağı bir sadeliğe dönüştüreyim:Birileri CHP’nin genetiği ile mi oynuyor; geleneklerinden ve varlık sebebinden mi ayrıştırıyor? Bu sorunun beni kaygılandırmasının sebebi, vatan-millet-sakarya nutukları atan sol seçmenin partisine emperyalist ve küresel bir saldırı mı var acaba! Bu kaygımın sebebi Deniz Baykal’ın tasfiyesi ile başlayan sürecin parti meclisi seçiminde geldiği noktadır. Deniz Baykal dönemindeki CHP ve söylemi, katılırım veya katılmam 80 yıllık bir geleneğin söylemi ve tavrı idi. Son oluşan parti meclisi yapısı ve parti meclisine seçilenlerin  söylemine bakınca CHP’nin 80 yıllık geleneğinden ve omurgasından ayrıldığını görüyoruz.

            Hiç tartışılmadan, beyin fırtınaları yapılmadan, üzerinde siyasal bir akıl cimnastiği, egzersiz çalışmaları olmaksızın 6 ay içerisinde meydana gelen bu köklü değişimin CHP’nin kendi içerisinden gelen dinamiklerle zuhur ettiğine inanacak kadar ne saf ne de aptalım. Birileri buna inanmaya devam etsin ama benden bu saftirikliği beklemesin.

            Dışarıdan bir müdahale ile CHP değişiyor ve dönüştürülüyor. Bu değişim ve dönüşüm CHP’nin kendi inisiyatifi ve dinamikleri ile ortaya çıkmadığı için “CHP’ye neler oluyor” sorusu anlam kazanıyor; anlam kazanmakla birlikte kaygı verici bir hal alıyor.

            Ey Sol Seçmen, “CHP’de neler oluyor” sorusu bende hiçbir kaygı uyandırmıyor çünkü bu soru CHP’nin kendi dinamiklerinin harekete geçmesi neticesi ortaya çıkan görüntüyü anlamaya çalışma sorusudur. CHP yetkili kurallarında tartışılmış, müzakere edilmiş, üzerinde beyin fırtınaları yapılmış ve neticesinde alınmış bir değişim kararının hareketliliğini anlamaya, sonuçlarını tahmin etmeye çalışma sorusudur. CHP’nin kendi dinamikleri harekete geçerek 80 yıllık gelenekten ve omurgadan ayrılmaya karar verilmiş ise bunu saygıyla karşılar ama eleştirilerimizi de yeri gelince yaparız.

            Ama biri kalkıp da “CHP kendi dinamikleri ile 80 yıllık gelenek ve omurgasını değiştiriyor” diye bir iddiada bulunur ise ben de acaba bu iddiaya neremle gülsem diye vücudumu yoklarım. 80 yıllık gelenek 6 ayda değişecek ve biz de bunun, CHP’nin kendi dinamikleri ile zuhur ettiğine inanacağız!

            80 yıllık 5 katlı binayı yıkmak önce yıkmaya karar vermek sonra yıkım projesi hazırlama, hafriyatının döküleceği yeri belirleme, yerine yapılacak binaya karar verme, yeni binanın projesini hazırlama, temelini kazma, binanın kabasını bitirme, ince işini halletme, peyzajını hazırlama ve uygulama için en az 1 yıla ihtiyaç vardır. CHP gibi 80 yıllık geleneği olan bir yapıyı bugünkü hale dönüştürmek için en az 20 yıla, 150-200 kelle koparmaya, sokak çatışmalarına, beyin fırtınalarına ihtiyaç vardır. Ama bir el CHP’nin içine süzüldü ve 6 ayda 80 yıllık gelenek değişiverdi ya da devşirildi.

            Türk solunun endişe etmesine gerek yok; Türk sağı onların yerine CHP’deki dönüşümü de anlamaya çalışıyor.

            Kendileri hiç zahmet etmesinler; Türk sağı düşünüyor…..

 

                                                                                              Av.Mustafa Özdemir


Bu Yazıyı Oylayın: 

Yorumlar
asiye [ 18 Şubat 2011 07:30:32 ]
Bağımsızlık benim karakterimdir.   diyen Kurucu''nun edilgen mirasçıları...

Fikret ASLAN [ 02 Ocak 2011 14:16:12 ]
Geçmişe bir bakarsak gelecekte Türkiye''''de neler olabileceğini anlayabiliriz.

1)- Refah Yol Hükümetini yıktı,

2)- Yetmedi Cumhurbaşkanlığı seçimlerini boykot ederek Ak Parti iktidarını en az 3 dönem garanti altına aldı.

3)- Bunlarda yetmedi Türkiyenin en büyük iki Partisini (ANAP-DYP) bir gecede yok etti.

4)- Şimdide danışmanını CHP''''nin yönetimine sokarak CHP''''ye el attı. Yok etmek için mi yoksa iktidar etmek içinmi onu da yakında göreceğiz.

Sen Neymişsin Be GAKKOM.
Allah seni başımızdan eksük etmesin.

Diğer Sayfalar: 1. 

Yorum Yazın
İsim:


E-Posta:


Mesaj:
       
       
       
       
Kalın | İtalik
Altçizgili | Link