Anneler Ağlasın
Kategori: Siyaset  |  Okunma: 3214  |  Puan: 5  |  28 Şubat 2013

ANNELER AĞLASIN

Ülkenin Millî Güvenlik ve Dış Politikası üzerine yazı  yazmayı, yorum yapmayı bir ukalalık olarak gördüğüm için mümkün mertebe bu 2 konu  üzerinde yazı yazmamaya gayret sarfettim.

Özellikle dış politika ve güvenlik mes’elesi konusundaki bilgi, espiyonaj, kontr espiyonaj, propaganda ve stratejilerin halkın önünde tartışılması kadar ciddiyetten uzak bir davranış olamaz. Bu bilgi ve faaliyetlerin tamamının avamın gündemine sokulması, o Devletin ciddiyetine gölge düşürür ve zafiyete maruz bırakır. Eksik bilgilerle konuşan ve yazan insanlar için iki şey söyleyebilirim: Ya cahiller ya da karanlık ağızların sözcülüğünü yapyyorlar; bilerek veya bilmeyerek.  

Herhangi bir devletin vatandaşı olan insanların gündemi, yaşadıkları Devletin dış politika ve güvenlik mes’elelerini tartışmak olmamalıdır. Vatandaşlar, ülkenin bu hassas politikalarına vakıf olmadıkları için, bu tartışmanın içerisine çekildiğinde, muhakkak ki kullanılmak istenmektedirler. Vatandaşın yani avamın gündemi ekonomi, sağlık, iç güvenlik ve özgürlük sorunları olmalıdır.

İktidardan aş isteyelim, iş isteyelim, hastane, yol, tiyatro salonu, futbol sahası, mahallenizin güvenliğini isteyelim; eğer vermiyorlarsa ısrar edelim ama dış politika ve güvenlik mes’elelerinde hepimiz haddimizi bilelim.

Bu yazımı, yukarydaki hassasiyetimin bir istisnası ya da bir baraj kapağı açma olarak görebilirsiniz. Bismillah deyip, konuya gireyim:

Hiç uzun uzadıya vatan-millet-sakarya edebiyatı yaparak konuya giriş yapmayacağım. Son 2 yıldır PKK ile yapylan görüşmelerin gerekçesini  “analar ağlamasın” temeline oturtan iktidarın, bu konuda ciddi bir hata yaptığını görmesi gerekiyor. İktidarın PKK ile yaptığı görüşmeleri eleştiren ve  bunu da vatan-millet-sakarya edebiyatı  üzerine kurgulayan kesimin de bu hatayı hiç görmemesi üzerine istisnai bir hareket yapıp Millî Güvenlik üzerine yazı yazmaya karar verdim.

Ne demek “analar ağlamasın”? Siz Türkiye Cumhuriyeti’ni Amerika Milletler Topluluğu ya da Amerika Birleşik Devletleri mi sanıyorsunuz; sosyal sözleşme ile kurulmuş köksüz, tarihsiz, ülküsüz, idealsiz… “Sözleşmenin konusu öküz öldü, sözleşme zail oldu; her şey eski haline dönmeli”  şeklinde bir sözleşme ile mi kuruldu bu devlet yoksa  tarih, ülkü ve ideal uğruna Çanakkale’de,  maddî hiçbir karşılık beklemeden ölüme gidenlerin kanlarıyla mı kuruldu!

Bu devlet, emirle ölüme giden, anneleri tarafından kurbanlık koç gibi kına yakılarak cepheye gönderilmiş anne evlatlarının kanlarıyla kuruldu. Yani bu Devlet, anneler ağlayarak kuruldu. Siz Türkiye Cumhuriyetini İsviçre, Lüksemburg, Macaristan, Almanya, İtalya, Yunanistan, İzlanda, ABD mi sanıyorsunuz! Bu Devlet burjuva, sermaye, işçi sınıfı veya herhangi bir ideolojik hedef uğruna kurulmadı; bu Devlet, diğer devletlerin asla anlayamayacağı ve sahip olamadıkları bir ülkü ve ideal uğruna akıtılan kanla kuruldu.

Bu ülkenin bekası, ülküsü ve ideali uğruna anneler de ağlasın, babalar da ağlasın, çocuklar da yetim kalsın. Bu ülkenin bekası için annem de ağlasın, çocuklarım da yetim kalsın!

Dünya üzerinde geleneği olan, bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda Devlet vardır. İngiltere, Rusya, Çin, Türkiye, İran gibi… Geriye kalanlaryn hiçbirinin kökü tarihin derinliklerine tutunmamıştır. Bu kökleri besleyen de o devletlerdeki annelerin gözyaşlarıdır. Siz eğer “anneler ağlamasın” diyerek Devletin temel prensiplerinden taviz verirseniz ve bu tavize gerekçe olarak da “anneler ağlamasın” ı temel alırsanız bu Devletin geleneklerine ve temeline zarar verirsiniz; hem de telafisi imkânsız zarar verirsiniz.

Devlet PKK ile masaya oturacaksa kendisine başka bir slogan bulsun. Bu Devletin harcı annelerin gözyaşları ile Çanakkale’de karılmıştır. Bu Devlet için “annem ağlasın”, “çocuklarım yetim kalsın”, “oğlum, bayrağa sarılmış cesedimin önünde gururla dimdik dursun”.

Devlet, aşağılık bir eşkıyayı Kürtlerin temsilcisi olarak karşısına alıp, konuşuyorsa konuşsun, anlaşma imzalıyorsa imzalasın ama bu masaya oturmanın mazereti olarak “anneler ağlamasyn” mazeretini gerekçe göstermesin. Bu gerekçeyi ileri sürmek, Çanakkale’ye oğlunu ölüme gönderen annelere haksızlıktır…

Bu Devlet için “ANNELER DE AğLASIN, ÇOCUKLAR DA YETiM KALSIN”…  

                                                                                                   Av.Mustafa Özdemir

       

Bu Yazıyı Oylayın: 

Yorumlar
ahmet tekin [ 18 Nisan 2013 23:40:00 ]
Vatan denen toprak ile devlet denen müesseseyi ayıramayan insanlar, büyük laflar edince işler sarpa sarıyor ...

Fikret ASLAN [ 01 Mart 2013 08:01:06 ]
Muhteşem bir değerlendirme Mustafacığım.

ömer faruk akkılıç [ 28 Şubat 2013 17:29:12 ]
Aklıselim bir değerlendirme kutluyorum seni değerli dostum.

Diğer Sayfalar: 1. 

Yorum Yazın
İsim:


E-Posta:


Mesaj:
       
       
       
       
Kalın | İtalik
Altçizgili | Link