Başbakan Nerde Hata Yaptı -1-
Kategori: Siyaset  |  Okunma: 2083  |  Puan: Henüz oy verilmedi  |  27 Şubat 2014
 
 
BAŞBAKAN NERDE HATA YAPTI  -1-

 

                AK Parti’nin kurucu unsurları Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül, Bülent Arınç, Abdullatif Şener gibi Millî Görüş geleneğinden gelen siyasetçilerdi. Bunların hepsi de siyasetle uğraşmalarına rağmen hiçbir zaman yürüyen Devlet Mekanizması içerisinde yer almamış, görev almamış kimselerdi. Devletle yani Ankara ile yani Başkent ile tanışmaları Refah-Yol Hükumeti döneminde olmuştu. Buna tanışma da denmez; Devlet’e ilk toslama da diyebiliriz. Bu ilk sarsıntının etkisi ile abandone olduklarından dolayı aklî melekeleri teşevvüşe uğramış ve iktidarda oldukları dönemi analiz edemez, yorumlayamaz, anlayamaz duruma gelmişlerdi. Bu sebeple, Devletle ilk tanışmalarına dair akıllarında, işe yarar hiçbir  bilgi kalmamıştı.

                Refah-Yol döneminde Refah Partili bakanlar, kendilerine bağlı kuruluşların işleyen mekanizmasını dahi öğrenemeden hükumet dağıtıldı. O günlerde Başkent’e gidip-gelenler bilirler ki, Refah Partili bakanlar, bakanlıklarına bağlı bürokratların elinde oyuncak olmuşlardı. Bakanlar, kendilerine bağlı bakanlıklara kendi bürokratlarını atayamamış; kilit noktalardaki eski bürokratların uygulamalarını saf ve anlamsız bakışlarla izlemişlerdi. Hal böyle olunca ve Refah-Yol Hükumeti de kısa sürede yıkılınca, Refah Partili yöneticiler daha Devleti tanımadan gerisin geriye kendi dünyalarına dönmüşlerdi. Devleti tanıdığını sanan en allemeleri de 3-5 polis memuru ve 3-5 mafya babasını Derin Devlet sanıyordu.

                Karakolu Devlet sanan; yakın tarihi de Necip Fazil, Rıza Nur ve Kadir Mısırlıoğlu’ndan dinlemiş olan Ak Parti kurucuları için, onlar farkında olmasa da Devlet, uçsuz bucaksız bir girdaptan öte bir şey değildi.

                Öyle ki, Ak Parti’nin İstanbul Belediyesi kökenlileri için Devlet demek, İstanbul Belediyesi dosyalarını soruşturan; Organize Suçlar Şube Müdürü Adil Serdar Saçan demekti. İstanbul Belediyesini idare ettikleri dönemdeki Bölge Jandarma Komutanı Engin Hoş Paşa’yı ise hiçbirinin tanıdığını; şu an bile ismini sorsanız “O da kim” diyeceklerinden eminim!

                Ak Parti kurucularının Devletle alakasız ve ne kadar Devlet cahili olduklarını sahifelerce anlatabilirim.

                Ama burası Türkiye; hak vaki oldu ve Ak Parti ve dolayısıyla Devleti tanımayan Ak Parti kurucuları bir anda iktidar koltuğuna oturdular. Bana kalırsa da Devlet denen dipsiz kuyunun; girdabın içerisine düştüler. Kuşbakışı bakıldığında Devlet ve hükumet olmak anlaşılır bir şeydi de koordinat belirleyip zoomlayınca hiç de kuşbakışı göründüğü gibi olmadığı fark ediliyordu. Devlet mekanizması içerisinde koordinat belirleyip zoomlayınca, gördüklerini yorumlayıp, analiz edecek; inisiyatif alacak bilgi, görgü, beceri var mıydı bu arkadaşlarda derseniz yoktu demek yetmez, “acınası” bir yoktu çığlığı atmak  gerekiyor.

                Ak Parti Hükumetinin ilk Bakanlar Kurulu toplantısında, kabinedeki Bakanlara “espiyonaj”, “kontrespiyonaj”, “etki ajanı”, “çöpçü”, “plant” nedir diye sorsaydık, bir kısmı ilk defa duymuş oldukları bu kelimelerin anlamını dahi bilmeyecekti. Tabi kabinedeki Devletin Bakanlarını bunun dışında tutuyorum. Bunlar zaten Ak Parti iktidarından önce de yaklaşık 20 yıldır Bakanlık yapıyordu! Kimilerinin deyimiyle onlar zaten “Devletin Bakanı”ydı; Millî Görüşle de Ak Partiyle de alakaları yoktu. (devamı var)

                                                                                         Av.Mustafa Özdemir


Bu Yazıyı Oylayın: 

Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış


Yorum Yazın
İsim:


E-Posta:


Mesaj:
       
       
       
       
Kalın | İtalik
Altçizgili | Link