Taşları Yerinden Oynayan Egemenlik Alanlarımız -1-
Kategori: Siyaset  |  Okunma: 3034  |  Puan: Henüz oy verilmedi  |  07 Ocak 2015
 
 
TAŞLARI YERİNDEN OYNAYAN EĞEMENLİK ALANLARIMIZ  -1-
 
 
Türkiye'de tüm taşlar yerinden oynadı; öyle oynadı ki Osmanlı'nın son günleri ve Mustafa Kemal'in Anadolu'ya geçtiği dönemde bile Devletin taşları bu kadar yerinden oynamamıştı. Bir Devletin eğemenliğinin temel göstergesi yargı ve güvenlik bürokrasisi üzerindeki hakimiyetir. Ne yazık ki şu anda da en çok yargı ve güvenlik bürokrasisinde taşlar yerinden oynamış durumda.

Ülkemiz son yüzyıl içerisinde 3 büyük kırılma-değişim-dönüşüm yaşadı. Bunlardan birincisi Osmanlının yıkılıp, Mustafa Kemal liderliğinde yeni bir cumhuriyetin kurulması, diğeri çok partili siyasal sisteme geçişle birlikte Menderes iktidarı dönemi; üçüncü büyük kırılma-değişim-dönüşüm de Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde AK Parti iktidarı dönemi.

İlk iki kırılma olan Cumhuriyetin Kuruluşu ve Menderes döneminin kırılma-değişim-dönüşümü ile Tayyip Erdoğan döneminin kırılma-değişim-dönüşümü arasında beni kaygılandıran ciddi farklar var.  Cumhuriyetin kuruluşu ve Menderes döneminin teorik, stratejik bir temeli ve buna uygun kadroları vardı. Bu kadrolar Devletin içinden gelen ya da Devleti çok iyi tanıyan kadrolardan oluşuyordu. İki büyük dünya savaşı yaşamış bu kadrolar hem iç hem de dış siyasetin nasıl acımasızca yürütüldüğünü bizzat görmüş ve bizzat yaşamışlardı. Hem dünya siyasetinin çatışmasını hem de iç siyasetin çatışmasını iliklerine kadar yaşamışlardı. Her biri en az, büyük bir devlette büyükelçi olabilecek kadar Devletini ve Dünya Siyasetini anlayacak bilgi ve deneyim sahibiydi. Dolayısıyla bu kadroların stratejisi de vizyonu da ilmî, felsefÎ ve aynı zamanda pratik bir temele dayanıyordu.

Hem Cumhuriyetle birlikte yaşadığımız kırılma-değişim-dönüşümün  hem de Menderes döneminde yaşadığımız kırılma-değişim-dönüşümün ayakları yere basmakta idi çünkü yeterli birikime sahip bir kadro hareketiydi.

Cumhuriyeti kuran kadrolar olarak Mustafa Kemal, Kâzım Karabekir, Rauf Orbay, Refet Bele, İnönü, Fevzi Çakmak, Mahmut Esat Bozkurt, Ziya Gökalp ilk aklıma gelenler…

Demokrat Parti ve Menderes döneminde yaşanan kırılma-değişim-dönüşüm için ise Bayar ve Menderes ikilisi bile başlıbaşına bir kadro değil miydi!

Ayağı yere basan, kadrosu olan, sosyolojik-psikolojik ve teorik temelleri olan son yüzyıldaki ilk iki kırılma-değişim-dönüşüm hareketi üzerine inşa edilmiş yapıda; sağlıklı bir yargı ve sağlıklı bir güvenlik bürokrasisi oluşturulmuştu. Hem Cumhuriyetin kuruluşu ertesi hem de Demokrat Parti döneminde yargı ve güvenlik bürokrasisi ile Devlet arasında bir ahenk ve Devletin  bu yapılar üzerinde eğemenliği söz konusu idi.(devamı var)

                                                                              Av.Mustafa Özdemir


Bu Yazıyı Oylayın: 

Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış


Yorum Yazın
İsim:


E-Posta:


Mesaj:
       
       
       
       
Kalın | İtalik
Altçizgili | Link