İyi Bir Lider İyi Bir Devlet Adamı mıdır
Kategori: Siyaset  |  Okunma: 2134  |  Puan: Henüz oy verilmedi  |  01 Ağustos 2016

İYİ BİR LİDER İYİ BİR DEVLET ADAMI MIDIR

Beni yakından tanıyanlar Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a olan hayranlığımı bilir. Bu hayranlığım onun “Doğru bildiği” şeyi yapmadaki kararlılığı, vefalı oluşu ve iyi bir mü’min olduğuna olan inancımdan ileri gelmektedir.

Ve ben her zaman,  Recep Tayyip Erdoğan’ın son 300 yıllık tarihimizin en iyi lideri olduğuna inandım. Ama bir insanın iyi bir lider olması iyi bir Devlet Adamı olması anlamına gelmiyor.

Hata 1- Kürt Meselesi konusunda ve Terör Örgütü PKK ile müzakere konusunda tabuları yıkma kudretini hangi lider gösterebilmiş ve buna rağmen iktidarda kalabilmiştir!

Ve en önemlisi de tüm bu tabuları yıkmasına rağmen “PKK ve onun siyasî uzantısı HDP tarafından kandırıldık; müzakereyi bitiriyorum. Ya silahları bırakacaklar ya da ölecekler” diyebilmiş;  bu hatasını, ihmalini itirafa rağmen  iktidarda kalmayı başarabilmiştir!

Hata 2- Hangi lider, ülkenin hücrelerine kadar sinmiş, 30 yıl boyunca sinsice Devletin yargı ve güvenlik bürokrasisisini ele geçirmiş ve hatta kendi partisine sızmış, muhalefet partilerine sızmış; muhalefet parti liderlerini değişecek güce erişmiş bir Cemaat/Örgüte karşı tek başına; partisi içerisinde destek verecek tek bir kişi olmamasına rağmen tek başına vuruşup, onları tabir yerinde ise inlerine kadar girip, Devletin yakasından düşürmeyi başarabilmiştir!

Ve en önemlisi de “Ne istedilerse verdiği” kişiler tarafından kandırıldığını itiraf edip  “Beni kandırdılar” demesine, bu büyük hatasını ve ihmalini itiraf etmesine rağmen hâla iktidarda kalabilmiştir!

Hata 3- Hangi lider döneminde hiç dokunulmamış, kimsenin dokunmaya cesaret edemediği; Genel Kurmay Başkanı dahil askerî, akademik, basın ve yargı mensupları mahkemelerce yargılanıp cezaevine konulmuş ve bu başarabilmiştir!

Daha da önemlisi, “Ben bu davaların savcısıyım” demesine rağmen, 5 yıl sonra çıkıp “Yargı ve Güvenlik Bürokrasisi (Cemaat) tarafından aldatıldım; hepiniz suçsuzsunuz” diyebilmiş ve bu hata, ihmal ya da özeleştiriye rağmen iktidarda kalabilmiştir!

Hata 4- Hangi lider, tüm dünya Esed ve Sisi’nin arkasında iken, kendi ülkesi dışında yaşanan bir iktidar sorununda, tüm dünyaya rağmen taraf olabilmiş ve buna rağmen hâla iktidarda kalabilmiştir!

Ve bir süre sonra hatasını anlayıp hem Suriye hem de Mısır ile ilişkileri düzeltemeye çalışmıştır. Sen İngiltere, Almanya, Rusya, Çin, ABD değilsin; BM’de veto hakkın yok iken nasıl bu kadar büyük bir cephenin karşısında siyaset yürütebilirsin ve Dünya Sistemi seni iktidarda tutar mı artık!

Ama o hâla iktidarda…

Hata 5- Hangi lider dünyanın süper gücü Rusya ile stratejik işbirliğini sağlıklı bir zeminde götürürken, basit bir hava ihlali sebebiyle, bu ihlali gerekçe göstererek Rusya’nın uçağını düşürüp, tüm ekonomik ve siyasî mes’uliyeti üzerine alır? Ve bir süre sonra “Rusya uçağını düşüren askerlerim beni kandırdı” demesine rağmen hala iktidarda kalabilir!

Yukarıda 5 tane deve dişi kıvamında büyük hataya yer verdim. Bu hatalardan bir tanesini yapan bile bırakın iktidardan düşmeyi toplum içerisine dahi çıkamaz, siyasî hayatı biter. Ancak Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a halkımız o kadar güvenmektedir ki onun tüm bu ciddi hatalarını sineye çekmekte ve onu hoş görmektedir. Bunun bir tek sebebi vardır; çünkü Recep Tayyip Erdoğan iyi bir liderdir ve samimiyetinden halkının şüphesi yoktur.

Peki bu 5 deve dişi kıvamındaki hatayı hangi ciddi devlet adamı yapabilir! Bu hatalardan bir tanesini yapan kişi için iyi bir Devlet Adamı diyebilir miyiz!

Tabi ki hayır!

Ak Parti’nin en büyük eksiği, parti çerisinde, buna Cumhurbaşkanımız da dahil, Deniz Baykal ve Doğu Periçek gibi Devleti bilen Devlet Adamı eksikliğidir.

Yani Cumhurbaşkanımızın iyi bir lider olması onun iyi bir Devlet Adamı olması anlamına gelmiyor…

Ve ülke olarak ve hükumet olarak en büyük eksiğimiz iyi bir devlet adamına sahip olmamamız.

                                       Av.Mustafa Özdemir

                                                                                     


Bu Yazıyı Oylayın: 

Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış


Yorum Yazın
İsim:


E-Posta:


Mesaj:
       
       
       
       
Kalın | İtalik
Altçizgili | Link