Recep Tayyip Erdoğan Karga mı Besliyor
Kategori: Siyaset  |  Okunma: 2570  |  Puan: Henüz oy verilmedi  |  29 Aralık 2016

RECEP TAYYİP ERDOĞAN KARGA MI BESLİYOR

Dünyada, serbest seçimle iktidara gelmiş hiçbir lider Recep Tayyip Erdoğan kadar yasama-yürütme-yargı organları üzerinde etkin değil. Peki vakıa bu iken yani en güçlü liderlik Recep Tayyip Erdoğan tarafından fiilÎ olarak kullanılabiliyor iken ve bu husus yaklaşık 9 yıldır tüm muhalefet partileri ve muhalifler tarafından kabullenilmiş iken; kimler ve neden Recep Tayyip Erdoğan’a mevcut fiilî durumu, kendisinden sonra gelen liderler için, hukukî bir zemine oturtturmaya çalışıyor?

Recep Tayyip Erdoğan, kendisinden sonra gelecek lidere, altın tepside geniş yetkiler sunan bir alan bırakmak için yaklaşık 2 yıldır canını dişine takmış gayret sarf ediyor; “İlla Başkanlık Sistemi; ille de Anayasa değişikliği” diyor!

Yani Erdoğan’ın son iki yıldır vermiş olduğu mücadele ne kendisi için, ne seçmeni için, ne de halkı için öncelikli bir mücadele. Bu mücadele, sadece kendisinden sonra gelecek kişiye zemin hazırlama mücadelesi. Cumhurbaşkanımız bunu neden yapıyor ya da kimler Cumhurbaşkanımıza, kendisinden sonra geleceklere anayasal zemin hazırlattırıyor?

Sahi hiç kafanıza takılmıyor mu “Erdoğan gibi biri, bizzat kendisinin hiç ihtiyacı olmamasına rağmen neden bu konuyu bir nevi hayat-memat haline getiriyor!?”

Bana kalırsa birileri, Erdoğan sonrasında, seçmen nezdinde Recep Tayyip Erdoğan kadar destek görmeyen birilerine şu an Erdoğan’ın kullandığı yetkilerin hukukî zeminini hazırlatıyor. Endişem o ki, Erdoğan’dan sonra Başkan olacak bu kişi, bu geniş yetkilerle kargaya dönüşüp, Erdoğan’ın gözünü oysun.

Hatırlarsanız, FETÖ için "İlle de idam geri gelsin" diye sloganlar atılırken ben şunu paylaşmıştım:

"İdam kararı geri gelse dahi FETÖ üyelerine uygulayamazsınız. Çünkü ceza kanunları geriye yürümez. Bir suç, ancak işlendiği zaman yürürlükte olan ceza ile cezalandırılabilr. İşlendiği zamandan daha ağır bir ceza düzenlemesi yapılamaz. Çünkü ceza kanunlarının sanık aleyhine geçmişe yürütülmesi hem Anayasaya, hem hem Ceza Kanununa, hem de Evrensel Hukuka aykırıdır. Sakın idam geri gelmesin; birileri hükumeti tuzağa çekiyor. Önce idam kararı getirtecekler sonra da idam kararı getirenleri idamla yargılayacaklar. AKP Hükumeti bu tuzağa düşmemeli" demiştim.

Bana kalırsa şu an gündemi meşgul eden Anayasa değişikliği de, Başkanlık Sistemi değişikliği de tıpkı İdamın geri getirilmesi kadar AKP için gereksiz, yersiz ve tehdit!

İlk bakışta sanki sadece Recep Tayyip Erdoğan için düşünülen ve onun için hazırlanıyormuş gibi görülen bu Anayasal değişiklikler, hakikatte Erdoğan’ın zaten ziyadesiyle kullandığı yetkilerden oluşuyor. Görülen o ki birileri Anayasa ile muhkem yetkilerle donatılmış yeni liderlerin Türkiye’sinin hayalini hayata geçirmek üzere. Bu yeni Türkiye’yi de Recep Tayyip Erdoğan’a kurduruyorlar.

Yaklaşık 15 yıldır ülkemizde büyük sistem değişiklikleri yaşanıyor, büyük tasfiyeler yapılıyor, büyük yer değiştirmeler hayata geçiriliyor ve tüm bunlar Recep Tayyip Erdoğan tarafından alınan oylar sayesinde meşruiyet kazanırken; bir yönüyle de “aldatılarak”, “kandırılarak” hayata geçiriliyor…

                                                  Av.Mustafa Özdemir


Bu Yazıyı Oylayın: 

Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış