Referandum Üzerine Düşüncelerim
Kategori: Siyaset  |  Okunma: 1945  |  Puan: Henüz oy verilmedi  |  27 Ocak 2017


REFERANDUM HAKKINDA DÜŞÜNCEM

 

Referandumda önüme 2 seçenek konulsa;

1-Dünyanın en iyi anayasası

2-İyi bir Devlet Başkanı

ve bu 2 seçenekten birini seçmem istense, bir hukukçu olmama rağmen “EVET” mührünü ikinci seçeneğe, İyi Bir Devlet Başkanına basardım.

Dünyada 2 milyara yakın Müslüman var ve ellerinde de en mükemmel olduğuna inandıkları yazılı metin olan Kur’an var…! Metnin tek başına bir anlamı olsaydı bu Kur’an ile dünyanın cennet olması gerekirdi.

Neden Anayasa’ya yani metne; hukukî tabirle lafza önem vermediğimi çok yakın zamanda yaşadığımız bir olayla izah edeyim:

2007 yılında Abdullah Gül Cumhurbaşkanı adayı olduğu dönemde Meclis  550 milletvekilinden oluşuyordu. Abdullah Gül  357 oy almasına rağmen Cumhurbaşkanı seçilemedi çünkü Anayasa Mahkemesi,  Anayasa’nın 102. Maddesini şöyle yorumladı: Anayasa’nın 102 maddesine göre Cumhurbaşkanı seçimi için oylamaya en az 2/3 katılım yani 367 kişi katılmalıydı. Yani Meclis’in Cumhurbaşkanı seçebilmesi için toplantı yeter sayısı en az 367 olması gerekiyordu. Anayasa’nın 102. Maddesine göre Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı olamayacağına karar verildi.

Peki Anayasa’nın 102. Maddesi yürürlükte iken, bu maddeye göre diğer Cumhurbaşkanları nasıl seçilmişti? Madde aynı madde; bir bakalım aynı maddeye, aynı metne göre Özal nasıl seçilmiş:

Özal’ın Cumhurbaşkanı seçildiği dönemde Meclis 450 Milletvekilinden oluşuyordu. Demek ki Meclis’in Cumhurbaşkanı seçebilmesi için toplantı yeter sayısı en az 2/3 olmalı yani en az 300 Milletvekilinin katıldığı bir ortamda seçim yapılmalı. Özal’ın Cumhurbaşkanı seçildiği oylamada Meclis 285 Milletvekili ile toplanıp, 285 oyun tamamını alan Özal Cumhurbaşkanı seçiliyor.

Yani arkadaşlar Anayasa’nın 102. Maddesi dünyanın en iyi maddesi olsa ne olur olmasa ne olur; aynı maddeyi “UYGULAYICILAR” adamına göre uyguladıktan sonra metnin ne değeri var ki!

İşte bu yüzden Anayasa Değişikliği Referandumu’nu sizler kadar ciddiye almıyor ve önemsemiyorum. “EVET” fazla çıkınca ne kıyamet kopacak ne de ülkemiz cennet olacak. Önemli olan bizi kimin idare edeceğidir.

Önemsemediğim bu referandumda oyum ne olacak diye merak eden varsa da söyleyeyim “EVET” oyu kullanacağım ama sizin kadar büyük beklentilerle ya da büyük korkularla sandığa koşmayacağım.

 

                                                 Av.Mustafa Özdemir


Bu Yazıyı Oylayın: 

Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış


Yorum Yazın
İsim:


E-Posta:


Mesaj:
       
       
       
       
Kalın | İtalik
Altçizgili | Link