Trump'ı bir de benden dinleyin
Kategori: Siyaset  |  Okunma: 2578  |  Puan: Henüz oy verilmedi  |  08 Şubat 2017
TRUMP'U BİR DE BENDEN DİNLEYİN!

ABD’de Başkanlık seçimi yapılıyor, seçimde Başkan Donald Trump seçiliyor. Türkiye’de Trump’a karşı garip bir kampanya başlıyor; alay ediliyor, aşağılanıyor…! Eleştirenler ve aşağılayanlar da bir halt bildiklerinden değil; medya ne diyorsa arkasına takılan tipler.

Ben de Trump’u anlamaya ve tanımaya çalışıyorum. Bunu yaparken Trump’ın özel hayatını değil, açıklamalarını okuyorum. Ve şu ana kadar edindiğim izlenim şu: Trump’ın İslam Dünyasına bakışında bir sorun yok. Bazı Müslüman ülkeler ve İran’a bakışı da oldukça mantıklı ve benle aynı çizgide. Mesela İslam Dünyası içerisindeki iç savaşın sebebini İran Devrimi’ne bağlarım ben; Trump da mevcut İran’ı benim gördüğüm şekilde görüyor.

Trump’ın ABD iç politikası ile ilgili açıklamaları da tam bir ABD milliyetçisi kıvamında. ABD’de yaşayan insanların yaşam standartını yükseltmek, vergi yükünü adil bir şekilde yaymaktan bahsediyor. ABD devletinden çok ABD vatandaşlarını koruyan, kollayan, gözeten politikalar izleyeceğini ifade ediyor.

İşin ilginç yanı ise şu, Türkiye’de “Tayyip Düşmanlığı” yapanların tamamı, “Trump Düşmanlığı” da yapıyor hem de adam seçildiği günden itibaren başladılar. Bu da şu anlama geliyor “Türkiye’de yaşananlar Dünya’dan bağımsız değil; Dünya’da yaşananlar da Türkiye’den bağımsız değil”. Birileri düğmeye bastığı anda Tayyip Düşmanları harekete geçip Trump Düşmanlığı da yapıyor. Bu size de garip gelmiyor mu! Ya da bu durum sizi de “acaba?” tarzında tecessüse tahrik etmiyor mu!

Size Donald Trump ile ilgili, şimdiye kadar hiç ama hiçbir yerde duymadığınız bir olayı anlatayım.* Bu hatırayı da bizzat Trump ile birlikte yaşayan kişinin ağzından dinledim. Öyle ikinci ağızdan da değil:

ABD’li genç bir şarkıcı bayan, henüz 16-17 yaşında ancak evli. Eşi de genç, yakışıklı; bıyıklı biri. Birgün kapısı çalınır ve Trump’ın kendisini Beyaz Saray, Oval Ofis'te ağırlayacağı ve hemen hazırlanması söylenir. Şarkıcı hanımefendi, eşini de yanına alarak Beyaz Saray’a giderler. Tanışma faslından sonra Trump birden “Aaa, senin bu saçının hali nedir” diye söylenir ve yaverini yanına çağırıp, kulağına bişeyler fısıldar. Bunun üzerine yaver, şarkıcı kıza ve eşine, kendisini takip etmelerini söyler. Şarkıcı kadının ağzından dinleyelim devamını: “Salondan çıkıp siyah mermerlerle kaplı büyük bir banyoya geldim. Birden korkuya kapıldım. Yaver, "Merak etmeyin efendim, berberimiz sadece sizin saçınızı ve eşinizin bıyığını kesecek" dedi. Sonradan öğrendiğime göre, Trump benim enseme topladığım saçlarımı beğenmemişti. Saç kesimi sonrası birden görünümüm değişmişti. Aslında eşim, uzun saçlarımı ve saç modelimi çok beğenirdi ancak sesini çıkaramamıştı. Gerçi eşim de bıyıklarını kaybetti. Biraz sonra huzura gittiğimizde "İşte şimdi mükemmel oldu. Ver bakalım şu koltuğunun altındaki defteri. Herhalde şarkı defteridir değil mi?" diye sordu. Defteri kendilerine uzattım. Bu konuşmaları masada bize yakın olanlar aynen duyuyorlardı.”

Trump’ın emrivaki ve hiç sormadan, misafiri olan bir şarkıcı ve eşine yaptığı bu muamele hakkında ne düşündüğünüzü tahmin edebiliyorum! Beni ilgilendiren Trump’ın bu tavrı, özel hayatı, bu genç kadına eşi yanında yaptığı muamele değil; beni ilgilendiren Trump’ın politikalarıdır.

Bu olayı bizzat bu şarkıcı bayanın ağzından dinledim!

*Yukarıda anlattığım Devlet Başkanı-Şarkıcı ve Eşi olayının aslı şudur: Şarkıcı Müzeyyen Senar, eşi Ali Bey; Devlet Başkanı da Mustafa Kemal’dir. Yıl ise 1936, mekân Dolmabahçe Sarayı. Masadaki konuşmaları duyan diğerleri ise Salih Bozok ve Kılıç Ali’dir. Bu hatırayı bizzat Müzeyyen Senar'ın ağzından dinledim. Mustafa Kemal'in kendisinden okumasını istediği ilk eser de Tatyos Efendi'nin "Mani oluyor halimi takrire hicabım / Üzme yetişir üzme, firakınla harabım" olan hicazkâr eseridir...

Türkiye’de de Atatürk’ü eleştiren İslamcılar, özellikle Mustafa Kemal’in özel hayatı üzerinden eleştirirler ve düşmanlıklarını temellendirirler; içki içmesi, kadınlara olan ilgisi üzerinden “dinsiz” ilan edenler bile olmuştur. Ama beni ilgilendiren Mustafa Kemal’in özel hayatı değildir, politikalarıdır. Politikalarının da hiç de fena olmadığını herkes bilir ve takdir eder. Trump’a da ABD’lilerin benim Mustafa Kemal'e baktığım gözle bakmalarını tavsiye ediyorum.

                                             Av.Mustafa Özdemir

                                                       


Bu Yazıyı Oylayın: 

Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış


Yorum Yazın
İsim:


E-Posta:


Mesaj:
       
       
       
       
Kalın | İtalik
Altçizgili | Link