Abdulhamid Maskesine Bürünmüş Enver
Kategori: Siyaset  |  Okunma: 2994  |  Puan: Henüz oy verilmedi  |  19 Nisan 2017


ABDULHAMİD MASKESİNE BÜRÜNMÜŞ ENVER!

Günlerdir yazacağım ama referandum tartışmaları arasında kaynayıp gitsin istemedim. Bir de üzerinde daha bir çalışarak, ilmî bir makale düzeyinde yazmak düşüncesindeydim. Bununla ilgili çalışmalara da başlamıştım ki bugün Yeni Şafak Gazetesi yazarı İbrahim Karagül’ün yazısını okuyunca, kendimi tutamadım ve hemen bir şeyler yazma ihtiyacı hissettim.

Yazar İbrahim Karagül, son yıllarda ısrarla Dış Politika yazıları yazmakta ve aklınca Türkiye’ye bir vizyon çizmekte.  Herhangi bir Devlet üniversitesinin Uluslar arası İlişkiler Bölümünden doktora tezi hazırlasa kabul görmeyecek olan bu yazarın, Ak Parti gibi ülke idaresini tek başına yürüten bir yapıya vizyon çizmesi beni güldürdüğü kadar ürkütüyor da.

Hadi geçmişte yazdığı yazıları bir yana bırakayım, bugün yazdığı yazıyı okuyunca, sanki referanduma sunulan 18 madde Musa’nın 10 Emri ya da  Magna Carta Libertatum gibi tarihi değiştirecek maddeler hayata geçirilmiş de bizim haberimiz yok!

Hadi bu da bir yana da Ey Büyük Dış Politika Duayeni İbrahim Karagül, sen bu 18 Maddenin hangi maddesinden “Dünya Devleti oluyoruz” kanısına vardın ya da “Artık büyük oynama vaktimizin geldiğini” çıkardın. Yoksa bu 18 maddede, iddia ettiğin hususları içeren subliminal mesajlar var da ben mi görmüyorum İbrahim!

Referanduma sunulup da halkın onayını alan bu 18 maddenin hangisi ile sen “Anadolu’ya hapsolma döneminin sona erdiği” iddiasındasın! Bu 18 maddeden hangisi bize “büyük oynamamızı” tavsiye ediyor da kalkmışsın “Küçük oynayanlar artık ayakta kalamayacak” diyorsun! Nereden çıkardın “Artık büyük sözler söyleme zamanımızın geldiğini”, “Büyük iddialar ile yola çıkma zamanının geldiğini”! Nerden çıkardın İbrahim; hangi bilgi, görgü ve tecrübe ile çıkardın!

Moğol İstilası sonrası diriliş yıllarının ilk adımı gibi, Haçlı Savaşları sonrası diriliş yıllarının ilk adımı gibi 1.Dünya Savaşı sonrası dirilişin ilk adımı olarak bu 18 maddenin kabulünü gösteriyor İbrahim Karagül. Allah aşkına bu 18 maddenin neresinden bunu çıkarıyorsun İbrahim! “Sen herkesi kör, âlemi sersem mi sanırsın”. Ya da Sayın Cumhurbaşkanımızı mı böyle sanıyorsun!

Ne yapmak istiyorsunuz siz Allah aşkına!

Devlet Adamı hassasiyeti üst düzeyde olan Abdulhamid’e hayranlık duyarak ve iltifat ederek ömrünü geçirmiş Recep Tayyip Erdoğan’dan bir Enver Paşa mı yaratmak istiyorsunuz!

Bakmayın siz sürekli bir Abdulhamid propagandalarına ve Cumhurbaşkanımızı Abdulhamid ile özdeşleştirme gayretlerine. Türkiye’de bir grup ısrarla Abdulhamid kılığına bürünmüş Enver Paşa pazarlıyor. Genç, Devlet tecrübesi yetersiz, hayalperest bir Enver!

Tarihi dondurmacı kılıklılardan değil objektif kaynaklardan okuyanlar bilir ki Abdulhamid, hayalleri olmayan; tek gayesi yıkılmakta olan koca imparatorluğu ayakta tutmak olan akılcı ve siyasî dehası yüksek, bunu başarabilmek için de her yolu mübah görmüş; bu konuda makyavelist bile denebilecek  bir Devlet Adamıdır. Bunların pazarladığı Abdulhamid ise bildiğin Menzil sofusu, İskenderpaşa sofusu… Akıl ile değil, iman ile Devlet idare eden, vizyon ortaya koyan biri bunların pazarladığı Abdulhamid. Peygamber Devlet Başkanlığı döneminde Allah’dan daha az yardım almış; Allah ile daha az rabıta kurmuştur bunların anlattığı Abdulhamid’den(!)

Abdulhamid dünyanın güç merkezlerini iyi analiz eden; onlarla zaman zaman siyaseten vuruşsa da denge siyasetini elden bırakmayan biri. Enver ise genç, duyguları ile hareket eden ve Devlet tecrübesi olmayan, fırsatçılığı akılcılığa tercih eden biri…

İbrahim Karagül ve son zamanlarda harekete geçmiş olan bir grup, Cumhurbaşkanımıza Abdulhamid diye iltifat edip; ona Enver politikaları izlettirmek istiyorlar. Koca imparatorluğu felâkete götüren, ulaşılamayacak ve akıldan yoksun hayallerin peşine takılmış Enver! Bir yanda “Ulusu, ulaşılamayacak hayaller peşinde felâkete sürüklemeyin” diyen Mustafa Kemal ve bu mantıkla yıkılmaya yüz tutmuş imparatorluğu ayakta tutmaya çalışan Abdulhamid; diğer yanda acemi, akıldan yoksun hayallerinin ardına düşmüş,  gazla çalışan Enver!

Buradan hem de böyle kritik bir günde ve hem de bütün riskleri alarak Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum:

“Bir grup hücre harekete geçmiş ve Abdulhamid hayranı olan senden,  Abdulhamid maskesine gizlenmiş bir Enver yaratmak istiyorlar. Bunlar seni bir felâkete; senle birlikte ülkemizi de bir maceraya itmek istiyorlar. Sayın Cumhurbaşkanım, ben sizden Abdulhamid kadar akılcı, dünya gerçeklerini görerek politikalar izlemeni ve bu politikaları izlerken tıpkı Abdulhamid’in yaptığı gibi eğitim ve ulaşım altyapılarını ihya etmeni bekliyorum.”

Bence Cumhurbaşkanımız  Dünya Siyasetine dair, Diplomasiye dair, Tarih bilgisine dair bilgi ve görgüsü yetersiz, Devlet Tecrübesi olmayan insanları etrafından bir an önce dağıtmalı ve kendisine yeni bir ekip kurmalı. Ve bu ekibin içine de 1970’lerden günümüze kadar Devlet kademesinde üst düzey görev almış General, Müsteşar, Diplomatları dahil etmeli. Hatta kendisi ile aksi ideolojide dahi olsa, Devlet hizmetinde bulunmuş bu kişileri de bu ekibe dahil etmeli. Bu ekibin hukukî bir yönü olmasa da bir çeşit Encümen-i Daniş gibi politika belirlemede beyin fırtınası yapılan bir yer vazifesi görmeli. Cumhurbaşkanımızı hukukî açıdan bağlayan bir yönü olmasa da politika belirlemede, vizyon ortaya koymada ufkunu açan bir vazife görmeli.

Eğer bu yapılmaz ve İbrahim Karagül gibi akıldan uzak, Dünya gerçeklerinden uzak insanların fikirlerine itibar edilirse; büyük ümitler besleyerek Lider yaptığımız Recep Tayyip Erdoğan, Abdulhamid maskesine bürünmüş Enver olarak tarih sahnesinde yer alacaktır.

                                                   Av.Mustafa Özdemir


Bu Yazıyı Oylayın: 

Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış


Yorum Yazın
İsim:


E-Posta:


Mesaj:
       
       
       
       
Kalın | İtalik
Altçizgili | Link