Yeni bir Atatürk'ü Koruma Kanunu mu geliyor
Kategori: Siyaset  |  Okunma: 3477  |  Puan: Henüz oy verilmedi  |  09 Mayıs 2017

YENİ BİR “ATATÜRK’Ü KORUMA KANUNU” MU GELİYOR

İlgilenenler bilir ki Atatürk’ü Koruma Kanunu, Demokrat Parti tarafından çıkartılmıştır. CHP’den beklenen bu hamlenin, mürtecilik ve Atatürk düşmanlığı ile damgalanmış Menderes ve partisi tarafından hazırlanarak yürürlüğe sokulması sonrası Necip Fazıl’dan Kadir Mısırlıoğlu’na ve Sırrı Sakık’a kadar binlerce kişi bu kanuna muhalefetten yargılandı ve cezalar aldı.

Bu kanunun en ilginç yanı CHP tarafından değil de muhafazakâr sağ parti olarak bilinen Demokrat Parti tarafından hazırlanarak yürürlüğe konulmasıdır.

Bu kanunun çıkartılma sebebi olarak “Atatürk büstlerine irticai saldırılar ve bir gecede 17 büstün kırılması” ileri sürülmüştür. Aslında bir gecede 17 büstün saldırıya uğraması, sadece gerekçelerden biridir.

Mesela Celal Bayar gerekçeyi daha geniş tutmuş “Demokrasinin getirdiği hürriyet havası içinde aşırı akımlar ortalığa yayılmışlardı. Toplumu aşırı cereyanların zararlarından korumak lazımdı. Bunun için sağ ve sol akımlara karşı Ceza Kanunu'ndaki cezaları ağırlaştırmak, Atatürk heykellerine ve Atatürk'e karşı harekete geçeceklere karşı da Atatürk'ü Koruma Kanunu çıkartmak gerekiyordu” diyerek “getirdikleri hürriyet havasının istismar edildiği”ne vurgu yapmıştır.

Kurtuluş Savaşımızın kadın kahramanı ve modern Türk Kadınının sembol ismi, dönemin Bağımsız İzmir Milletvekili Halide Edip Adıvar ise bu kanun Meclis’te tartışılırken söz almış ve  “Tasarıyı getirenlerin esas fikriyle hepimiz hemfikiriz fakat bunun için yeniden bir kanun yapmak, Atatürk'ü tarihten önceki Asuriler, Babillilerin yaptığı gibi Allahlaştırılmış putlaştırılmış insanlar arasına koymaktır. Ceza kanunundaki hükmü bir tarafa bırakarak sadece heykel kırmak veya cumhuriyetin banisi Atatürk'e dil uzatmak gibi bir saygısızlığın önüne geçmek için yeni bir kanun yapmayı bir Şark zihniyetinin yeni bir mahsulü diye telakki ederim. Yani daha evvel de dediğim gibi, put haline gelen ve bugün yerinde yeller esen eski saltanatlar devrinde şahsı ilahileştirmek ve onlara adeta bir put gibi tapmak zihniyetinin tekrar hortlaması gibi geliyor bana” demiştir.

Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun, 25 Temmuz 1951’de kabul edilerek yürürlüğe girmiştir.

Bu kanun “Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret eden veya söven kimseye bir yıldan üç yıla kadar, Atatürk'ü temsil eden heykel, büst ve abideleri veyahut Atatürk'ün kabrini tahrip eden, kıran, bozan veya kirleten kimseye bir yıldan beş yıla kadar ağır hapis cezası verilir” ile başlamaktadır.

Peki neden bu kısa hatırlatmaları yaptım!

Son 2-3 gündür yine bir Atatürk’e Hakaret furyasıdır gidiyor. Mustafa Armağan ve Kadir Mısırlıoğlu gibi, Tarih İlmini kocakarı dedikodusu sananları yıllardır dinliyoruz. Bu adamlar yıllardır söylediğini bugün de söylüyorlar. Bu kişilerin Atatürk’e hakaretlerinin gündem oluşturması mümkün değil.

İşin içinde başka şeyler var gibi. Bugün tüm medya ve sosyal medyada dolaşan onlarca Atatürk’e Hakaret başlıklı haberlere bakınca, değişik düşüncelere daldım. Peki neden bu haberler bir anda medyada yer işgal etmeye başladı!

Amaç yeni bir Atatürk’ü Koruma Kanunu çıkartmak ve son günlerde tasfiye edilecekleri söylentisi ayyuka çıkan tüm Tarikat-Cemaatler üzerinde baskı kurmak ve FETÖ ile mücadele ederken bu Cemaat ve Tarikatleri de araya sıkıştırmak mı!

Yarın Binali Yıldırım çıkıp da, çıkaracakları yeni kanunun gerekçesi olarak Celal Bayar’ın dediği gibi “Getirdiğimiz hürriyet havası istismar edilmiştir” der mi! Ya da bunu dememesinin garantisi var mı!

                                  Av.Mustafa Özdemir


Bu Yazıyı Oylayın: 

Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış


Yorum Yazın
İsim:


E-Posta:


Mesaj:
       
       
       
       
Kalın | İtalik
Altçizgili | Link