Önce Berat Kandilinizi Kutlamak İsterdim Ama!
Kategori: Siyaset  |  Okunma: 3531  |  Puan: Henüz oy verilmedi  |  10 Mayıs 2017

 

ÖNCE BERAT KANDİLİNİZİ KUTLAMAK İSTERDİM AMA!

 

1970’lerde Batı’da roman, çizgi film ve sinema filmleri bilim kurgu türünden izleyici ve okuyucuya sunuluyordu ve büyük ilgi, merakla takip ediliyordu. O yıllarda kurgu gibi gelen bu hayali teknolojiler, çok kısa bir süre sonra gerçeğe dönmüş olarak hayatımızın parçası oluyordu. Bu süreç hâla devam etmekte.

Peki o yıllarda, 1970’lerde Türkiye Cumhuriyeti’nde durum ne idi? Bizde ise çizgi roman olarak, 700 yıl önce yaşamış bir hayalî Türk olan Karaoğlan’ın maceraları yok satıyordu. Sinemalarda ise Cüneyt Arkın, Kartal Tibet, Serdar Gökhan ve niceleri Karaoğlan, Malkoçoğlu, Battal Gazi gibi 500-600 yıl öncenin hayalî Türk kahramanlarını canlandırıyor ve sinemalar tıklım tıklım doluyordu.

Batı’da roman ve sinemanın ufku hep ileriye, bizde ise alabildiğine geriye dönüktü. Geriye dönük kalmakla yetinse iyi; bir de özenilecek karakterler olarak vizyon olarak önümüze konuluyordu.

Tam her şey düzeldi derken, şimdi yine eskiye döndük; tüm sinema, dizi ve çizgi film ve romanlarımız, hayatları hakkında doğru dürüst malumat  sahibi olmadığımız hayalî kahramanları anlatır oldular! Kodu mu oturtan, höt dedi mi dünyayı dize getiren, zincire vuruldu mu kilitleri parçalayan ve ne kadar dayak yerse yesin, ne kadar hata yaparsa yapsın  ölmeyen hayali kahramanlar…

Yeniçeriler iki ileri bir geri adım atarlar ama nihayetinde bir adım ileri gitmiş olurlar. Ama görüyorum ki Türkiye Cumhuriyeti bir ileri, bir geri adım atıyor ve hep aynı yerde kalıyoruz.

Batı’da çocuklar “ışınlanma” oyunları oynarken, hayali kurarken, bizim çocuklarımız pusat, kalkan ve maalesef “at ile yolculuk” hayalleri kuruyor.

Geldiğimiz nokta yine aynı nokta; bugün Ertuğrul Gazi, Abdulhamid, dün Malkoçoğlu, Karaoğlan, Kara Murat, Battal Gazi…

Ve ben bugün daha iyi anlıyorum Mustafa Kemal’i…

1990 yılına kadar Atatürk düşmanı olarak yaşamış, ilkokul 4. Sınıfta, 1978’de Atatürk’ü sevmediğimi öğretmenim anlayınca, en kalın matematik kitabını suratımda parçalamış ve dudaklarımı patlatmış, burnumdan akan kan sıradan sürülerek mozaik zemine damlamıştı.

İşte o Mustafa Kemal’i şimdi daha iyi anlıyorum…

Bir millete nasıl vizyon çizilir, önüne örülmüş duvarlar nasıl yıkılır; yozlaşmış ve hurafelere karışmış bir ufuk yeniden nasıl parlatılır, canlandırılır onun mücadelesini vermiş Mustafa Kemal ve kısmen de başarmış.

Evet bugün Berat Kandili ve ben kandilinizi kutlamadan önce; ilk önce sizlere, yıllarca din düşmanı bellediğim ve bunu dinimin gereği sandığım Mustafa Kemal’e methiyeler dizerek güne başladım.

İslâm bize hep geleceği işaret eder; İslâm bize madden ve manen konforlu bir yaşamı hedef gösterir. Miskin, sürekli geriye bakan ve geriye baktığında kini artan ya da övünen, kibirlenen toplumların elinde Kur’an da olsa bu topluluklar bedevîdir, cahiliyye topluluklarıdır.

                                                       Av.Mustafa Özdemir


Bu Yazıyı Oylayın: 

Yorumlar
Fikret ASLAN [ 10 Mayıs 2017 13:12:42 ]
İnançlı müslümanların sorunu Mustafa Kemal değil, onu kullanarak din düşmanlığı yapan ateist kemalistlerdir. Ben inançlı bir müslüman olarak Atatürk'ü severim ama Atatürkçüleri sevmem.

Diğer Sayfalar: 1. 

Yorum Yazın
İsim:


E-Posta:


Mesaj:
       
       
       
       
Kalın | İtalik
Altçizgili | Link