Bas küfürü bas bas bas
Kategori: Siyaset  |  Okunma: 3371  |  Puan: 9  |  10 Ekim 2017

BAS KÜFÜRÜ BAS BAS BAS!

Geçen yıl Fransa ile diplomatik kriz yaşayınca birden bizimkilerin aklına Fransa’nın ne katliamcı, ne soysuz, ne “ayıdan post, Fransa’dan dost olmaz” yazıları yazıp; Cezair Katliamı resimleri paylaşımları yaptık.

Bugün ise Fransa’nın ne katliamcılığı konuşuluyor, ne de düşmanlığı! Politikaların etkili olabilmesi için önce doğru bilgiler üzerine kurgulanmalı ve sürdürülebilir olmalı ki hasmını ya da karşı Devlet’i etkileyebilsin, ikna edici olabilsin. Bizim yatığımıza politika denmez, bir anlık öfkeyle küfür etme denir.

Rusya ile kriz yaşadığımızda Rusların ne kadim Türk Düşmanlığı kaldı, ne sıcak denizlere inme hayalleri kaldı, ne komünist dönemde yaptığı katliamlar kaldı, ne Azarbaycan’a karşı Ermenistan’ı desteklemesi, ne İran ile birlik olup Türkiye’yi bölgesinde zayıf düşürme gayretleri ne de klasik “Rus Ayısı” benzetmeleri..!

Şimdi ise yine ittifak yapmamız gereken tek süper güç olmasından tutun, ticarî ilişkilerimizin vaz geçilmezliğine, Rusya ile birlikte hareket ederek Dünya Sistemini dengeleyebileceğimize… canım Rusya cicim Rusya!

Hakeza Almanya… Her kızdığımızda Pis Nazi diye karşılık veriyoruz. Yetmediği yerde “Zaten Almanlar bizimle hiç dost olmadı ki; bizi 1. Dünya Savaşına iten ve koca Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılmasına sebep olan da Almanlardı” diye yazıp çiziyoruz. Yetmediği yerde Almanya’da yaşayan vatandaşlarımızı devreye sokup, onların insiyatif almalarını istiyoruz.

3 gün sonra aramız düzelir “Avrupa’daki tek dostumuz sadece Almanya’dır” dan tutun, vatandaşlarımıza “Almanya Devletine kendi ülkeniz gibi sahip çıkın” nasihatleri başlar…

Hele İran ile ilişkilerimiz tam komedi… Bir gün Devrim ihraç eden, bir gün PKK’yı destekleyen, bir gün Güney Azarbaycan’da zulüm yapan, bir gün İslam Dünyasındaki iç çatışmanın tek müsebbibi… say say bitmez İran ile ilgili de!

Buna Yunanistan, Bulgaristan, Merkezi Irak Hükumeti, Barzanî Yönetimi, Suriye, İsrail, Çin de dahil…

Hangi ülke ile sorun yaşasak başlıyoruz akıldan, diplomasiden uzak küfür etkisinde sözler etmeye, yazılar yazmaya, resimler paylaşmaya!

Daha 6 ay öncesinin baş düşmanlarımız Rusya, İran, Irak Merkezi Hükumeti şu anda bölgemizdeki tek müttefikimiz, tek dostumuz oldu; 1 ay önce gerçekleşen Trump-Erdoğan görüşmesinden sonra methiyeler dizdiğimiz Trump ve ABD yine kadim düşmanımız ve “biz nasıl 1969’da Karaköy İskelesine yanaşan 6. Filo’yu ülkemize soktuk, niye kovmadık onları” diye hayıflanıyoruz. Bas küfürü, bas bas bas…

Ne böyle Dış Politika yorumlaması olur, ne böyle Dış Politika olur ne de böyle bir Dış Politikanın inandırıcılığı ve caydırıcılığı olur ve ne de böyle bir akılla Dış Politikamıza caydırıcı kamuoyu oluşturulur!

Dediğim gibi bu yaptıklarımızın etkisi bir “küfür” kadardır ve ancak bir küfür kadar ciddiye alınır ve ancak bir küfür kadar gerçektir! Küfrün insanı rahatlatan bir tarafı olduğu gerçek ancak karşı tarafı korkutan, caydıran bir yanı olmadığı gibi daha bir sertleştirdiği bilinen bir gerçek.

Allah aşkına bizim Dış Politikamızı idare edenlerden, Almanya Merkezi Hükumeti ile Bavyera Eyaleti arasındaki ilişkilerin ne düzeyde olduğunu; Bavyera ile Almanya Merkezi Hükumetininin  tarihsel derinliği hakkında bilgi sahibi olan kaç adam var! Hatta iddia ediyorum ki Başbakanımız ve Dışişleri Bakanımız dahil, Almanya Merkezi Hükumeti ile Bavyera Eyaleti arasındaki ilişkinin derinliği ve sorunları konusunda 2 gün önce benle birlikte haberdar oldular. Kuzey Irak ve İspanya’da özerklik referandumu yapılınca, Bavyera Meclisi de “Biz de özerklik istiyoruz ve bu bizim en doğal hakkımız” diye açıklama yaptı. Meğer Almanya ekonomisinin motoru da Bavyera imiş!

Almanya’nın “Bavyera Sorunu”nu duyduk ya; artık Almanya’ya her kızdığımızda “Bavyera’ya özgürlük” diye de küfürler sallarız.

En çok şunu merak ediyorum, Bavyera Meclisi’nin özerklik talebi haberini duyduğunda Başbakan ve Dışişleri Bakanımızın yüz ifadesi nasıl oldu; nasıl bir tepki verdiler!

Muhtemelen benim gibi, Çocuklar Duymasın dizisindeki Haluk’un çıkardığı sesi çıkarmışlardır “Ana!”

                                                                                                                                            Av.Mustafa Özdemir


Bu Yazıyı Oylayın: 

Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış


Yorum Yazın
İsim:


E-Posta:


Mesaj:
       
       
       
       
Kalın | İtalik
Altçizgili | Link