İSLAMCILARIN KAFASI EPEY KARIŞIK YA DA İFSAD OLDULAR
Kategori: Siyaset  |  Okunma: 2724  |  Puan: Henüz oy verilmedi  |  26 Nisan 2018

İSLAMCILARIN KAFASI EPEY KARIŞIK YA DA İFSAD OLDULAR


Muhalefette iken Devlet'i araç, iktidarı ise amaç gören "yanlış" İslamcı anlayış iktidara gelince iktirarı araç, Devleti'i yaşatmayı amaç olarak görmeye başladı. Aslında Devlet'i amaç ve kutsamalarının altında yatan şey iktidarı bırakmamak, terk etmemek. Bunu ifade edemedikleri için her şeyin ama herşeyin üstünde Devlet'in yaşatılması gerektiğini yaymaya başladılar. Öyle ki Devleti "dinin", "İslamın" bile üzerinde olduğunu iddia eden "Devleti olmayanın dini olmaz" sözünü dillerinden sürekli duyar olduk. Topluma pompalanan Abdulhamid anlayışının altında da bu sebep yatmaktadır.

Aslında bu anlayışın altında Devleti elinde tutan iktidarın, “iktidar” ile “Devleti” eşdeğer tutması yatmaktadır. Çünkü iktidar giderse Devlet de gidecektir dolayısıyla din de gidecektir ve nihayetinde İslam da gidecektir.

Devleti olmayanın dini tabi ki olabilir ama Devleti olmayan bir müslümanın dini gerçekten olmaz. Çünkü İslam Dini "özgür" insanların dinidir ve İslamın emir ve yasakları hep "özgür insana"dır.

Bir bireyin İslam Dininin emir ve yasaklarına riayet edecek kadar özgür olabilmesi için öncelikle HUKUK DEVLETİ PRENSİPLERİ'ne azamî derecede riayet eden bir Devlet'de kendi rızasıyla yaşıyor olması gerekir. Eğer Hukuk Devleti Prensipleri'ne riayet edilmiyorsa, orada İslamın yaşandığı veya kutsadığı bir Devletten bahsedilemez.

Devleti olmayanın dini olmaz sözüyle kastedilen Devlet, Hukuk Devleti'dir.

Dünün İslamcıları bugün, Devletin hukuk devleti olup olmadığına bakmaksızın; böyle bir kaygıları dahi olmaksızın, "İktidarda olduğumuz Devlet kutsaldır" anlayışına gelmişlerdir.

Aslında bireylerin bu anlayışta olmaları gayet doğal çünkü dünyada "Hukuk Devleti" diyebileceğimiz üç tane Devlet yok; hele İslam Devleti hiç yok! Bu şartlarda bireylerin Devleti kutsaması doğru olmasa da normal karşılanabilir. Ama bir İslamcının, bir müslümanın Hukuk Devleti Prensipleri'ne bağlı olmayan bir Devleti İslamın olmazsa olmazı ilan etmesi hem anormal hem yanlış hem de Kur'an'a aykırıdır.

10-15 sene öncesine kadar İslamcıların büyük çoğunluğu "İslam'da Devlet kavramı var mıdır, yok mudur" diye tartışırken aynı kişiler bugün kalkıp, Hukuk Devleti Prensipleri'ni görmezden gelerek "Devleti olmayanın dini olmaz" demeleri ya kafalarının karışık olmasından ya da ifsad olmalarından kaynaklanıyor olmalı!

                                                      Mustafa Özdemir

                                                                            


Bu Yazıyı Oylayın: 

Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış


Yorum Yazın
İsim:


E-Posta:


Mesaj:
       
       
       
       
Kalın | İtalik
Altçizgili | Link