AKP'NİN EN BÜYÜK SORUNU DA BU ZATEN!
Kategori: Siyaset  |  Okunma: 2319  |  Puan: Henüz oy verilmedi  |  07 Şubat 2020

AKP'NİN EN BÜYÜK SORUNU DA BU ZATEN!

Elâzığ depremi sonrası toplamda 5 tane bina yıkıldı ki depremin şiddeti ve diğer depremlerle mukayese edildiğinde toplamda 5 binanın yıkılması bir mucize gibi.

Toplamda 5 bina yıkılmasına rağmen bu binaların enkazının kaldırılması yaklaşık 4 gün sürdü; soğuk havaya rağmen enkaz altından saatler sonra canlı çıkartılabildi.

Devlet de ilk günden itibaren sorunları çözmek ve mağduriyetleri gidermek için gayret gösterdi; görünüşe bakılırsa da elinden geleni yaptı!

Tüm bunlara rağmen Elâzığ'da ciddi derecede huzursuzluk ve yetkililere tepki var!

Bir mucize olmuş ve 5 bina yıkılmış; 40'a yakın ölüm var ve Devlet elinden geleni yapmış olmasına rağmen halk huzursuz ve yetkililere tepkili...

Düşünsenize 5 değil 500 ev yıkılsaydı; 40 değil 2000 ölüm olayı olsaydı neler yaşanacaktı şehirde!

Halkın bu tepkisini iyi okumak lâzım; demek ki bir yerlerde ciddi derecede hata yapılıyor ya da geçmişten gelen bir gaz birikimi var vatandaşlarda ki bu deprem bu gazı çıkarmak için vesile oldu!

Vatandaşı "Yetkililer elinden geleni yapıyor; vatandaş nankör" diyerek geçiştiremezsiniz. Her ne kadar Vali Bey "Algı iyi" dese de İçişleri Bakanı Soylu'ya demek ki iyi değil; algı yönetiminde başarısız kalmış yetkililer.

Görünen o ki halkı yatıştıracak, teskin edecek, enerjisini ve gazını kanalize edecek tedibirler almamış yetkililer!

Dün gece konuştuğum Elazığ'ın yerel medyasının önemli isimlerinden biri "Abi, Elazığ'ın asıl depremi depremden sona başladı" dedi.

Bir yanda Devletin tüm imkanlarını seferber etmesine rağmen yetkililere tepkili ve patlamaya hazır bir kesim; diğer tarafta Elazığ'ın sorununu Meclis'e ve Türkiye gündemine taşıyan CHP milletvekiline tepki gösteren kesim!

Bir kesim asla hizmetten memnun değil; diğer kesim de "Elazığ hizmet almalı" diyen vekiline tepkili!

Bu iki kesimin de ciddi algılama sorunu var...

Buna rağmen ben bu iki kesimin yani halkın tepkisini normal karşılıyorum. Anormal olan afet sonrası algı yönetiminde yetersiz kalan, tecrübesiz, yeteneksiz, yetersiz bürokrat ve siyasetçiler!

AKP'nin en büyük sorunu da bu zaten; her şeyi hizmet ve yatırımla çözeceğini sanması; Devleti şirket anlayışı ile yönetmesi!

Devlet ne şirkettir ne de halkı sadece hizmet ile memnun edebilirsin! Güvenlik bürokrasin iyi çalışmazsa, beceriksiz olursa, seni sabote ederse yaptığın hizmetler halkın umurunda olmaz!

Zaten AKP'nin en büyük hatası ve affedilemez hatası da Devleti şirket gibi yönetmek istemesinden kaynaklanıyor! Devleti şirket gibi görürsen "Ergenekon" diye kendi orduna operasyon yaparsın, milletin yargısını ele geçirmeye çalışırsın, ekonomik menfaatim var diyerek Dış Politikada tavır alırsın...

Bugün Elazığ'da yaşanan huzursuzluğun sebebi de yine AKP'nin Devleti "Şirket anlayışı" ile yönetmesindendir.

Algı operasyonları karşısında acze düşmesi de bundandır!

                                                    Av.Mustafa Özdemir

 
 
 
 

Bu Yazıyı Oylayın: 

Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış