BİR CUMA İSYANI
Kategori: Güncel  |  Okunma: 2582  |  Puan: 9  |  14 Şubat 2020

BİR CUMA İSYANI!

İlk Müslümanlar çağlarının sorunlarına Kur’an ve İslam ile rahatlıkla çözüm buldular çünkü Kur’an inmeden önceki tarihi de bilimi de, felsefeyi de, teknolojiyi de iyi biliyorlardı. Bu bilgiyi Kur’an ile yorumladılar ve bir DEVRİM yaptılar.

Hz. Peygamberin ve sahabenin ölümünden sonra her geçen gün Müslümanlar bilgilerini İslam Tarihi ile sınırlayınca, İslam, çağın sorunlarından da dolayısıyla hep uzak kaldı ve geri düştü. Sahabenin ölümünden sonra zaman hep Müslümanların aleyhine işledi. Tüm Müslümanlar ve özellikle İslam Alimleri okuma, anlama ve yorumlama vüs’atlerini Kur’an sonrası dönem ile sınırladılar. Bu vüs’at darlığı bir süre sonra gelenek halini aldi ve İslam Tarihi dışında düşünmek, okumak, araştırmak faydasız ilimle meşguliyet muamalesi gördü.

Tüm Müslümanlar bilmeli ki Kur’an, kendisinden önceki bilgiler üzerine yorumlanıp anlaşıldığı için çağında bir devrim yapmış ve yıldız gibi parlamıştır.

Eğer Kur’an’ın tekrar bir devrim yapmasını ve çağımızda bir yıldız gibi parlamasını arzuluyorsak, Kur’an inmeden öncenin tarihini de bilgisini de çok iyi bileceğiz ve Kur’an’dan sonraki tarihi de bilgiyi de, felsefeyi de, teknolojiyi de çok iyi bileceğiz ve Kur’an’ı bu bilgi birikimi ile yorumlayacağız ki çağımıza söyleyecek sözü olsun Kur’an’ın ve Müslümanın.

Kur’an’ı sadece İslam tarihi içerisinde ele alır, Kur’an öncesi ve Kur’an sonrası ve özellikle çağımız bilgisinden mahrum bir şekilde yorumlamaya kalkarsak öncelikle Kur’an’a haksızlık etmiş oluruz.

Kur’an ile ilgilenen insanların “Kur’an, çağının tüm sorunlarını çözer” sözlerine itibar etmeniz için bu sözü söyleyen insanların öncelikle çağın bilgisine sahip olup olmadıklarına bakın; bu da yetmez Kur’an öncesi dönemin bilgisine de sahip olup olmadıklarına da bakın, bu da yetmez hangi dine mensup olduğunu ifade etmeden önce o kimse hakkında herkesin “Bu sözü söyleyen kişi emin kişidir; dürüsttür, ahlâklıdır, adildir, güçlüden değil haklıdan yanadır…” kanaatinin olması gerekir!

Müslümanların en büyük sorunu düşünsel ve bilgi anlamında vüs’atlerini İslam Tarihi ile sınırlamaları; bunun ötesine geçecek bilgilerden her geçen gün uzaklaşmış olmamızdır.

Yeniden Kur’an Devrimi yapmak istiyorsak ve Kur’an ile yeryüzünü aydınlatmak istiyorsak önce İslamın dışında şekillenen tarihi ve bilgiyi; teknolojiyi ve felsefeyi ve İslamın dışında şekillenen çağı iyi bilmeliyiz. Aksi halde her geçen gün Müslümanlar çağın daha bir gerisinde kalmaya devam edecek!

Kur’an’ı öncelikle Fatih’te sur diplerinden, Menzil’den, Sahralardan, Bedevî Çadırlarından, Kralların Saraylarından, Siyasetten kurtaracağız; onların elinden alıp, geçmişin ve geleceğin bilgisine kendisini adamış olanlara teslim edeceğiz! Aksi halde Kur’an’a en az müşrikler kadar zulmetmiş, mesajlarını engellemiş oluruz!

                                                                               Av.Mustafa Özdemir


Bu Yazıyı Oylayın: 

Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış


Yorum Yazın
İsim:


E-Posta:


Mesaj:
       
       
       
       
Kalın | İtalik
Altçizgili | Link