Vatan Yahut Vatan Mahallesi
Kategori: Siyaset  |  Okunma: 3839  |  Puan: 6,3  |  30 Ocak 2007

Vatan Yahut Vatan Mahallesi

 

Yurttaşı olduğum bu ülkeyi kurtarma sevdası zaman zaman beni de yakar kavurur. Bu uğurda harcanmış zamana, emeğe, maddi ve manevi özveriye ne diyebilirim ki, hepsi helal olsun. Çünkü her vatan evladının yaptığını yaptı. Bir şeyleri feda etmişsem de, herkesin yaptığını yapmışım. Yanlış olan bir şey yok. O zaman sorun ne, diyecek olursanız, sorun şu:

 

Geçenlerde vatanı kurtarma sevdalısı üç kişiye ben de katıldım, olduk dört kişi. Vatan dediğimiz büyük coğrafyayı, millet dediğimiz yetmiş milyonu aşkın halkımızı kurtarmayı düşündük de şimdiye kadar ne yaptık? Yaptıklarımız bizi tatmin etmediyse yanlışı nerede yaptık veya eksik bıraktığımız neydi, diye oturup ciddi ciddi kafa yorduk.. Ve karar verdik..

 

Vatan Yahut Silistre”den yola çıkarak “Vatan Yahut Vatan Mahallesi” dedik.. Türkiye’yi, pardon İzmir’i, onu da değil Konak İlçesi’ni, ondan da vazgeçtik; sadece ve sadece Vatan Mahallesi’ni kurtaralım dedik.. Vatanı, Vatan Mahallesi ölçeğinde kurtarırsak belki çok iş başarmış olmayacağız ama küçük de olsa başarılı bir model geliştirirsek, önce İzmir’in 736 mahallesine, gerçekten başarılı olursak belki de İzmir’i aşan bir ilgi ile Türkiye’ye örnek olabiliriz, dedik..

 

Sadece bunları demekle de kalmadık.. Dedik ki, bizler asker mühendis, mahalle uzmanı ve köy doktoru ilahiyatçı, ilahiyatçı ve kent yönetimi politikası uzmanı ve üç dönemdir seçilen mahalle muhtarı, dört kişiyiz.. Biz bu işe başlarsak önce Vatan Mahallesi’nden bizlere katılanlar olur.. Konak İlçe belediye ve kaymakamlığı, bakarsın Büyükşehir ve valilik de ilgi gösterir.. Ekip ve kaynak yeterli zenginliğe ulaşır. Vatanın olmasa da Vatan Mahallesi’nin küçücük sorunlarını bir bir çözmeye başlarız.. Bu da doğal olarak diğer mahalle sakinlerini motive eder.. Bizim çalışmaları yakından izlerler, bu modelden yararlanır veya çok farklı modeller geliştirirler.. Sonunda uyuyan dev uyanır, yaşadıkları mahalleleri vatanı kurtarır gibi kurtarırlar.. bu da vatanı kurtarır.. Mahallesinden, sokağından habersiz vatanseverler vatanlarını yakından tanımış olurlar.. 

 

Kim bilir, belki, vatan kurtarma sevdası ile yola çıkan milyonlarca genç insanın bu yolda yaptığı kazalara da son vermiş oluruz.. Enerjisi ülke içi çatışmalarla toprağa verilmiş, içi boşaltılmış ve bir kenara atılmış kuşaklara yaşama amacı bile aşılamış oluruz.. Silistre; yaşadığımız mahalle dedik.

 

Bu işe koyulurken daha neler demedik ki.. Bir bilseniz.. İmar, altyapı, konut yenileme, temizlik, aydınlatma, deprem, yangın, salgın hastalık, sel, savaş, terör, örgütlü ve örgütsüz adi suçlar, trafik, otopark, yeşil alan, ilk yardım, kurtarma, yoksul, yetim, yaşlı... demedik hepsini Vatan Yahut Vatan Mahallesi ölçeğinde çözmeye, çözmek için de bir yerden başlamaya karar verdik.. 

 

Bir adım daha attık.. İzmir Tv’de iki saatlik bir de program yaptık.. Niyetimizin kötü olmadığını anlattık.. Dünyayı, ABD’yi, AB’yi… konuşmak ve her şeyi bir çırpıda kurtarmak yerine; daha kolay olanı anlattık.. Yani Vatan Mahallesini kurtarmayı…

 

-Dinlemediniz mi?

-Haberiniz mi olmadı?

-Çok yazık! 

                                                               Harun Özdemir


Bu Yazıyı Oylayın: 

Yorumlar
murat [ 09 Şubat 2007 06:39:54 ]
slm ben murat canpolat ben gaziantep vatan mahallesinde oturu yorum ben ben bilgisayar selvedikam var hem okuyup hem çalışmak istiyorum vatan mah.38 nolu sok .16

Fikret ASLAN [ 05 Şubat 2007 06:18:17 ]
Saygıdeğer Üstadım, bu yaşıma kadar(yaşım 40''a 1 kaldı) bende bu vatanı kurtarma adına çok çaba sarfettim ama hep lafta kaldı... Baktım bu vatanı kurtarma adına çok zayıf kalıyorum bari kendimi kurtarayım dedim ondada başarılı olamadım... Bari ben kendimi kurtaramıyorum arkadaşlarım(Av.M.Ö.) beni kurtarsın diye arkadaşlarımdan(Av.M.Ö.) yardım istedim. Onlar beni kurtarmak bir yana, bana öyle bir tekme vurdular ki gözümü İzmirde açtım... Şu anda İzmirdeyim ve beni kurtaracak birini arıyorum... İzmirden bir kurtulabilirsem bende Vatan kurtarmak adına önce mahallemden(ÇIRÇIR MAHALLESİ) başlıycam... Sizin fikirleriniz bana ışık olacaktır... Zaten tek ışığımda sizsiniz... Allah kalbinize göre versin...

Diğer Sayfalar: 1. 

Yorum Yazın
İsim:


E-Posta:


Mesaj:
       
       
       
       
Kalın | İtalik
Altçizgili | Link