Sayın Erdoğan Neden Cumhurbaşkanı Olmaz
Kategori: Siyaset  |  Okunma: 8271  |  Puan: 9  |  12 Mart 2007
 
 
                    SAYIN ERDOĞAN NEDEN CUMHURBAŞKANI OLMAZ

            Bir analiz ve tahmini yazıya dökmenin çok büyük bir cesaret olduğunu biliyorum ve ben bu cesareti göstererek Sayın Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığına aday olmayacağını yazılı bir şekle dönüştürerek sizlere sunuyorum. Erdoğan neden aday olmayacak:

            1-İstanbul Belediye Başkanlığı’na seçildiğinden beri Erdoğan’ın dikkatimden kaçmayan en büyük özelliği “ben diğerlerinden farklıyım” tavrında ısrarcı olması ve şimdiye kadar geçen sürede de bu tavrından taviz vermemesi. Türkiye tarihinden hiçbir seçim kararlaştırılmış tarihte yapılmamıştı ve bu yüzden herkes Sayın Erdoğan’ın da seçildiği dönemi tamamlamadan erken seçim kararı alacağını düşünüyordu. “ben diğerlerinden farklıyım” diyen Erdoğan’ın bunu ispat etmek için kesinlikle seçim tarihini öne almayacağını düşündüm ve haklı çıktım.

            Sayın Özal ve Demirel’in Cumhurbaşkanlığına çıkış platosunu kıyaslayarak Sayın Erdoğan’ın da cumhurbaşkanlığına aday olacağını söylemek Erdoğan’ı tanımamaktır. Özal ve Demirel aday oldular diye Tayyip Erdoğan da aday olacaktır tahminini yapanların en büyük yanılgısı Tayyip Erdoğan’ı bu iki isimle veya diğer siyasîlerle karıştırıyor olmaları. Kendisini hala tanıyamayanlara tekrar bir hatırlatma yapacaktır Sayın Erdoğan. Yani ve yine “ben diğerlerinden farklıyım” diyecektir.

            2-Sayın Erdoğan’ın siyasî altyapısında büyük bir Erbakan hayranlığı ve teslimiyeti vardı daha düne kadar. Belediye Başkanı olduktan sonra Erbakan’dan kopuş; Özal’a hayranlık ve yakınlaşmaya dönüştü. Erbakan’dan kopuşunun gerekçesinde “Ben Erbakan’ın yaptığı hataları yapmayacağım” vardı. 35 yıl boyunca büyük bir teslimiyetle ardından koştuğu Erbakan’ın dahi hata olarak gördüğü davranışlarından uzak duran Sayın Erdoğan elbette ki Sayın Özal’ın hatalarından da uzak duracaktır. Kaldı ki Özal’ın hatası öyle bir hata ki kendisi bile itiraf etmişti “Köşke çıkmam Türkiye’nin geleceği için iyi olmadı; ikinci atılım projesini hayata geçirmeme engel oldu”. Sayın Erdoğan, Özal’ın düştüğü hataya düşmeyecektir.

            3-Özal ve Demirel sonrası partilerinin düştüğü durum dikkate alındığında Sayın Erdoğan’ın aday olmayacağını da tahmin edebiliriz. Her iki lider de, iktidarda olan kurucusu oldukları partileri bırakarak köşke çıktıklarında, hem partileri üzerindeki gücünü kaybettiler hem de partileri zaman içerisinde baraj altında kalıp meclis dışına itildiler. Partilerini kaybettikten sonra Köşk’de yaşadıkları sıkıntılar hepimizin malumu. Özellikle Demirel’in Cumhurbaşkanı Özal’a neler yaptığını, neler söylediğini dün gibi hatırlıyoruz. Kaldı ki Sayın Erdoğan’ın meclis desteğini kaybetmesi durumunda karşılaşacağı sıkıntılar ne Özal’ın sıkıntılarına benzer ne de Demirel’in. Tabirimi mazur görün; köşkü başına yıkarlar… Sayın Erdoğan’ın bunu görememesi mümkün değil.

            4-Sayın Erdoğan partisinin başında kalırsa, tüm anketler de gösteriyor ki yine tek başına AKP iktidar olacak. Sayın Erdoğan’ın olmadığı bir AKP’in tekrar geleceği iktidarda 3 yıldan fazla kalacağını hiç zannetmiyorum. Ama Erdoğan’ın başbakanlığında tekrar iktidara gelirler ise yaklaşık 8 yıl, AKP iktidarın bir ucundan mutlaka tutacaktır. Ben biliyorum ki Sayın Erdoğan’ın en büyük hayali Başkanlık Sistemi’ne geçmek. Bunu başarmak için de mutlaka partisinin başında olması gerektiğinin kendisi de farkında. Başkanlık Sistemi’ne ilişkin Anayasa değişikliklerini onaylayacak, engel olmayacak bir Cumhurbaşkanı mutlaka gerekmektedir. Bu Cumhurbaşkanı da muhtemelen Abdullah Gül olacaktır.

            Aslında “Neden Erdoğan Cumhurbaşkanı olmayacak” iddiamın, daha onlarca gerekçesini sıralayabilirim ancak sadece bu saydıklarım dahi Sayın Erdoğan’ın aday olmayacağına yeterlidir.

            Hem sivil hem de siyasî partilerin muhalefetine gelince, bence hepsi yapmacık. Onlar zorla Tayyip Bey’i Çankaya’ya itmek istiyorlar ki muhtemel 10 yıllık AKP iktidarını engellesinler. Tayyip Bey’siz kalmış AKP’nin, AKP’den kurtulmanın en iyi yolu olduğunu onlar da biliyor.

                                                                                                 Av.Mustafa Özdemir


Bu Yazıyı Oylayın: 

Yorumlar
Sıtkı Caney [ 20 Mart 2007 12:42:28 ]
Tahmin gerekçeleri sağlam ama yine de bu işler hiç belli olmaz.
bekleyelim görelim.
Selam sevgi ve dua ile.

Fikret ASLAN [ 15 Mart 2007 09:18:02 ]
Sn.Mustafa ÖZDEMİR, Başbakanımızın Cumhurbaşkanı adayı olmayacağı tahminlerinize kısmende olsa katılıyorum ama şunu gözden kaçırmamak lazım, Başbakanımızın şu anki kadrosu Türkiye Siyasetinde ismi kirlenmemiş ve hiç bir zaman liderine kalleşlik yapmayan kişilerden oluşmaktadır, zaten transfere yatkın milletvekilleri de transfer sezonlarında transferlerini yaptıkları için AKP'de çürük elma kalmamıştır ve bunun içindirki Sn. Başbakan Cumhurbaşkanı olursa sonu ne Rahmetli öZAL'a benzer nede Sn.DEMİREL'e benzer. Bu Ülke bu şahıslardan zaten nefret etmeye başlamıştı ki bu iki zat kurtuluşu Cumhurbaşkanı olmakta gördüler ve yerlerine getirdikleri beceriksiz kişiler bu ülkeyi batırdılar... Ama Sn. Başbakan Cumhurbaşkanı olursa yerine getireceği Sn. Abdullah GÜL, ne bir Mesut YILMAZ'dır, ne de bir Tansu ÇİLLER'dir... Yani Başbakanlığa aday kişi kendini ıspat etmiş sevilen bir kişidir... Ama Sn. Başbakanın Cumhurbaşkanı adayı olmayacağını ben zaten sn. Harun Hocamdan daha önce öğrenmiştim...

Diğer Sayfalar: 1. 

Yorum Yazın
İsim:


E-Posta:


Mesaj:
       
       
       
       
Kalın | İtalik
Altçizgili | Link