% 0 Faiz
Kategori: Siyaset  |  Okunma: 2743  |  Puan: 8  |  15 Mart 2007
 
 
% 0 Faiz

 

      İslâm dünyası, neredeyse iki yüzyıldır batıyı anlamaya, bu tuhaf medeniyetin dünyada güç olarak yükselmesinin esrârını çözmeye çalışıyor. Bu anlama ve kavrama çabası, teslim olma ile kökten reddetme arasında pek çok çeşitlemeler gösterir. Teslim olanlar, önlerinde dikili duran modern Venüs’e hayranlık duyguları içinde, kendi tarihlerini, kültürlerini, inançlarını, hatta büyük ölçüde dillerini yok sayma yolunda kaybolup gittiler. Doğrusu, bunları konuşmaya hiç değmez. Zaten, aralarında bir tane bile cins kafa çıkmamıştır. Beyinsizlerle uğraşmayalım.

      Kökten reddedenlere gelince.. Bunların vaziyeti biraz daha karışıktır. Öyle ki, tek tek her şahısta farklı bir tavır ortaya çıkmıştır. Kafa karışıklığının acı birer numunesidir bu tipler. Tehlikenin farkındadırlar ama, kendi kendilerini bulmaktan aciz bırakılmışlardır. Arada kalanlar ise, Arap olsun, Türk, Acem, Hind ya da Afrikalı olsun, tam bir karmaşanın içinde kalmışlardır. Bazen neyi kabul edeceğini, neyi  reddedeceğini şaşırırlar, bazen batı dünyasını anlama ve kavrama gayretini  nefret ve hayranlık duyguları ile tefsire dönüştürürler, bazen de kabul edilenler adına  feda edilenleri unutur giderler. Yakın dönem düşünce tarihimizin,  abartmadan ve istisnalar olduğunu hatırlayarak diyebiliriz ki, sadece roman havasına müsait bir yapısı vardır. Şahıslar plânında o kadar renkli, o kadar  çeşitlidir.

     Bu kısa girizgâhtan sonra, bugün çevresinde söz söylemeye niyet ettiğimiz konuya, ‘faiz’ konusuna gelelim.

      Malum olduğu üzere, faiz müessesesi, binlerce yıldır insanların, toplumların ve devletlerin hayatını etkilemektedir. Tarih boyunca geçirdiği merhaleleri, kazandığı anlamları ve kendisine yüklenilen işlevleri burada tartışacak değiliz. Ama, evvel emirde belirtmekte fayda görüyoruz ki, bugünün dünyasında ekonominin temel araçlarından biri hiç şüphe yok, ‘faiz’ kurumudur. Batı âlemi için ise, sadece ekonominin değil, bizzat hayatın temel taşlarından biri haline gelmiştir. ‘Batı’, faizsiz bir hayatı ve dünyayı tasavvur edememektedir. Her neyse.. bu ayrı bir meseledir.

       Özellikle son 30-40 yıldır, İslâm dünyasında, Müslüman düşünürler ve iktisatçılar ‘faiz’ üzerine bir hayli kafa yordular, yormaktalar. Bu yeni çalışmalar sonucunda bir takım müesseseler teşekkül etti, günlük hayatımızda yerini aldı. İlim adamları işin fıkhî boyutunu, fetvayı ilgilendiren yönünü bir şekilde değerlendirdiler ve bu çalışmalara destek verdiler.

       Fazla ayrıntıya girmeden ve işin teknik tarafına dokunmadan ‘faiz’ dediğimiz şeyin, özellikle zihinlerde nasıl da  vazgeçilmez ve dışlanmaz bir değermiş gibi yer aldığına dair bir iki söz söylemek istiyoruz.

       Hatırlayalım ki, daha birkaç sene evvel memleketimizde enflasyon oranı ve paranın her gün her saat değer kaybetmesi, satın alma gücünün düşüş eğilimi, bazı hocaefendilerimizin ‘faiz’ karşısında kırılgan bir tavır sergilemelerine sebep oldu. Konuyu sayısal değerlere irca ederek ve  basit bir hesap-kitap derekesine düşürerek birtakım fetvalar verildi. Pratik hayatın zaruretleri insanların  ‘din’i algılayışlarını zorladı. Tabir caizse, bazı kişiler ve müesseseler işlerini rahat görsünler diye bu vahim sapma, ‘kitabına uyduruldu’. Meseleyi bilen bilmeyen, enflasyonun altındaki faiz caizdir fetvasıyla işlerini yürütmeye başladı. ‘Faiz  başka, riba  başka’ diyenler bile çıktı. Allah, akıl fikir versin, ne diyelim..

       Bugün, milyonlarca kişi kredi kartı yüzünden sıkıntıda. Sıkıntı da, uygulanan faizler. Devlet ikide bir af çıkarmak, faiz oranlarını indirmek zorunda kalıyor. ‘Faiz’e karşı tuhaf bir hoşgörü havası  hakim üstelik. Bu kirli havanın teşekkülünde, sözünü ettiğimiz fetvaların payı nedir acaba?

        % 0 faize de faiz gözüyle bakmadan bu konu hakkında sağlıklı söz söylemek mümkün değil bir Müslüman olarak. Bildiğimiz kadarıyla Kur’ân- Kerîm’de, konu ile ilgili ayetlerde bir oran geçmemektedir.

                                                                                              Necat Çavuş


Bu Yazıyı Oylayın: 

Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış


Yorum Yazın
İsim:


E-Posta:


Mesaj:
       
       
       
       
Kalın | İtalik
Altçizgili | Link