Medeniyetler Çatışması Tezi
Kategori: Siyaset  |  Okunma: 7968  |  Puan: 5,7  |  19 Mart 2007
 
“MEDENİYETLER ÇATIŞMASI” TEZİ

 

            Son yıllarda gündemimizi ve ufkumuzu kilitleyen, entelektüel kesimde tartışılan ve neredeyse dünya üzerinde binlerce kitaba konu olan “medeniyetler çatışması” üzerine bir değerlendirme yapmak istiyorum.

            Son 300 yıldır, Batı dışındaki dünya her yönüyle Batı’nın çizdiği sınırlar içerisinde düşünür, konuşur oldu. Hayatı algılama, sorunları tespit etme ve çözme noktasında Batılılar görüş belirtiyor; Batı dışındaki toplumlar da bu görüşleri tartışıp, irdeleyip konuşmakla yetiniyorlar. Ufkumuz Batı’nın dikkatimize sunduğu mesafeden öte gidemiyor; sadece onların istediği yöne bakabiliyoruz ve onların bize sunduğu çözüm önerilerini tartışıyoruz. Bu durum öyle acıklı bir hal aldı ki, dinimiz üzerindeki tartışmaların konusunu dahi kendileri belirler oldu. “Ilımlı İslam” diye bir laf attılar ortaya, şimdi aklı başında tüm İslamcılar bu konu üzerine tartışıyor. Bizim ekonomimiz, siyasetimiz ve kültürümüzle birlikte ufkumuz da Batı’nın çizdiği sınırlar içerisinde kıvranıp duruyor.

            Batı’da Liberalizm rüzgârları estiğinde İslamcıların da gündemi tektir: İslam liberal midir değil midir? Sosyalizm rüzgârları estiğinde: İslam sosyalist midir değil midir? Demokrasi ve İnsan Hakları tartışıldığında, İslamcıların yine gündemi tektir: İslam demokrat mıdır, insan haklarına ne kadar yer verir? Yani Batılılar ayağına takılan bir taşı kuyuya atar ve bizlere hadi bu taşı çıkarın derken kendisi ayağına yeni bir taş takılıncaya kadar yürür. Biz kuyudan bu taşı çıkarmaya çalışırken Batıdan yeni bir ses yükselir “o kuyudaki taş önemsizdi; şu kuyuya yeni bir taş düştü”. Toz toprak içerisinde, yeni bir kuyunun içine balıklama dalar tüm aydınlarımız; ışığı ardlarında bırakarak.

            Batı yeni bir taş atmıştır kuyuya ve bu taşın adı “medeniyetler çatışması”. Peki bu çatışmanın tarafları kimlerdir derseniz, onlara göre iki medeniyettir çatışan ve çatışacak olan. Ortada medeniyet var mı sizce; kültürüyle, san’atıyla, siyasetiyle, ahlâk anlayışıyla karşı karşıya gelmiş iki medeniyet var mı ki! Bana kalırsa son 300 yılı saymaz isek yaklaşık 1.100 yıllık bir birikime sahip ancak kendisini yenileyememiş, yeni bir atılım yapamamış, körelmiş bir İslam Medeniyeti artığı İslam dünyası var ama karşısında başka bir medeniyet göremiyorum. Medeniyet olumlu ve güzelliği ifade eden bir kelimedir; batıda olumlu ve güzelliği ifade eden ne var ki teknoloji çılgınlığından öte. Yani Batı Dünyası bir medeniyet midir! İnsanın ruhuna ve özvarlığına ne katabilmiştir Batı kültürü ki bir medeniyet olarak kabul edebilelim. Siyaseti emperyal, ekonomisi kapitalist ve köleci, san’atı tamamen bilgisayar ortamında şekillenmiş, anlamdan ve ruhtan uzak; müziği yer yer insanın tüm değerlerine isyan yer yer anarşist ve karamsar. Böyle bir ucubenin medeniyet olarak adlandırılması geçmişteki medeniyetlere hakaret değil de nedir.

            Samuel Huntington medeniyetler çatışması gelecek diyor ve Usame Bin Laden ile bu çatışma başlıyor. Şu rezalet komedi ve çatışmaya bakın. Bir yanda insanı ve özvarlığını inkâr eden bir medeniyet bozuntusu diğer yanda  sözde bu medeniyete savaş açmış bir yardımcı aktör. Dünya tarihinde hiçbir zaman böyle komik iki medeniyet ucubesi savaş meyadanında karşı karşıya gelmemişti. En azından taraflardan biri medeniyetti. Huntington medeniyetler çatışması derken Usame Bin Laden “Müslüman-Hristiyan Çatışması” diyor. Yani Laden diyor ki karşı cephedekiler Hristiyan. Hristiyanlık karşı tarafa bir iltifat; bence bu ifade ile Üsame karşı tarafı onore ediyor tıpkı Huntington’un karşı taraf olarak gösterdiği Üsame’yi İslam Medeniyeti olarak tanımlaması gibi. Geldiğimiz nokta yine aynı: Batı bir tez ortaya attı ve bizler bu tez üzerine konuşuyor ve savaşıyoruz; seneryo aynı odaktan yine.

            Eğer Batı dışındaki dünya, insanı ve doğayı algılayış biçimini kendi geleneği üzerinde şekillendirmez ve kendi kazma-küreği ile kendine yeni bir yol açmaz ve hala batının kendilerine çıkış yolu olarak sunduğu tünelde yol almaya devam eder ise uyarayım: Tünelin ucu uçuruma çıkıyor.

 

                                                                                           Av.Mustafa Özdemir


Bu Yazıyı Oylayın: 

Yorumlar
muhammed tuna [ 22 Mart 2007 16:24:23 ]
tek dişi kalmış medeniyetin tunelin ucuna kadar vardıracağını da düşünmüyorum sevgili kardeş

Diğer Sayfalar: 1. 

Yorum Yazın
İsim:


E-Posta:


Mesaj:
       
       
       
       
Kalın | İtalik
Altçizgili | Link