Aday Listeleri Üzerine
Kategori: Siyaset  |  Okunma: 2520  |  Puan: Henüz oy verilmedi  |  05 Haziran 2007

ADAY LİSTELERİ ÜZERİNE

 

            Yoğun; yoğun olduğu kadar stresli geçen aday adaylığı süreci nihayete erdi ve tüm siyasî partiler aday listelerini açıkladılar(Sayın Ağar hariç). Büyük inanç ve heyecan içerisinde listelerde yer bulabilmek için mücadele eden; emek ve para harcayıp da listelere giremeyen aday adayları geçici bir travma içerisindeler. Benim listelere giremeyen aday adaylarına tavsiyem, travmanın etkisinden çıkıncaya kadar konuşmamaları ve yorum yapmamaları.

            Birçok aday adayı arasından kesin aday listesi yapmak hiç de kolay olmasa gerek. Bir an için kendimizi parti lideri yerine koyduğumuz zaman, liderlerin işinin ne kadar zor olduğunu fark edeceğiz muhakkak. Aday adaylarının her biri belirli bir donanıma sahip insanlar. Kimi ilmi ve irfanı ile ön plana çıkarken kimi ticarî hayattaki başarısı, kimi şahsî oyunun çokluğu, kimi de özel ilişkilerinin gücüne güvenerek aday adayı oldular. Değişik donanımlarla liderlere refere edilen aday adayları içerisinden, kesin aday listesini yapmak konusunda Başkan’ın yetkisini sorgulamak doğru olmasa gerek.

            Listede kendisine yer bulamayan aday adayları, aynı şevk ve heyecan içerisinde partilerine hizmet edemeyebilirler. Kırgınlıkları sadece kırgınlık düzeyinde kalarak, partilerinin seçimi kazanması için çaba harcamaları konusunda erdemli bir tavır içerisinde olmaları gerekir. “Benim olmadığım yerde başarı da, benim olmadığım yerde düzen de, benim olmadığım yerde hizmet de, benim olmadığım yerde asalet de …. olmaz” demek hazımsızlıktan başka bir tavırla açıklanamaz.

            Özellikle AKP’li aday adayları için bir şeyler söylemek ihtiyacı hissediyorum. Ben hiçbir zaman AKP’ye oy vermedim ancak bu seçimin diğer seçimlerden farklı anlamlar taşıdığına inandığım için oyumu AKP’ye vereceğim. Bu seçimin sonucunun psikolojik kazanımları olacağına inanıyorum. Halka karşı olanlara, halkın sandıkta cevap vereceği bir seçim yaşayacağız. Bu seçimin sonucu tarihte önemli bir yer tutacaktır. Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde halka rağmen yapılan dayatmalara en iyi cevap sandıkta verilmelidir. İleriki yıllarda, halka rağmen siyaset yapmaya teşebbüs edenlerin, önümüzdeki seçimin sonucunu mutlaka dikkate alacaklarını bilmenizi isterim. Bu seçimde AKP’nin oyları yükseldiği zaman, halka rağmen siyaset üretmeye teşebbüs edenler AKP’nin geçmişte kazandığı zaferi düşünerek geri adım atacaklardır. Bu yüzden önümüzdeki seçim sonucunun psikolojik kazanımları olacağına inanıyorum.

            Halkın psikolojik kazanım elde edeceği bu seçim sonucunu hiç kimse -aday adayı olup da listeye giremeyenler dahil- baltalamamalıdır. Kırgınlığı, küskünlüğü ve kini olanlar, tüm bu olumsuz duygularını bu seçim için ertelemelidir. AKP ile bir sorunu ve hesabı olanlar tüm hesaplaşmalarını seçimden sonraki sürece ertelemelidir. Seçim süreci içerisinde hesaplaşmaya gidenler bilmeli ki sadece kendi nefisleri ve kişisel ikballeri için konuşuyor ve vuruşuyorlar. Bu süreçteki hesaplaşma bilinmeli ki halka rağmen yapılan bir hesaplaşmadır. AKP’den aday adayı olan hiçbir arkadaşımızın, sırf listeye girmediği için, halka rağmen AKP ile hesaplaşacağını sanmıyorum.

            Belki de benim gibi milyonlarca insan, sadece bu seçimliğine AKP’den yana tavır alacaklardır. Sadece bu seçimliğine AKP’yi eleştirmeyeceğime and içtim ve bu andıma sonuna kadar uyacağım. Çünkü bu seçim, halka rağmen siyaset yapmaya kalkanlara bir ders verme seçimidir ve ben ve benim gibi düşünen milyonlar, mührü AKP’nin amblemine basarken halkın gücüne oy vermiş olacak.

            Kavga etmeden, çatışmadan, medenî bir şekilde, halka rağmen siyaset üretmeye çalışanlarla sandıkta hesaplaşmak için büyük bir imkân var önümüzde. Tüm çekincelerimi 23 Temmuz’a erteleyerek sandığa gitmek için sabırsızlanıyorum.

            Yetmiş milyon insanımızın barış ve kardeşlik içerisinde, yeniden Büyük Türkiye heyecanıyla kenetlenmesi umuduyla……

                                                                                         Av.Mustafa Özdemir


Bu Yazıyı Oylayın: 

Yorumlar
fuat KARATAŞ [ 18 Haziran 2007 09:53:19 ]
Günlerden bir gün, köylerden birinde, adamın birinin eşeği, kuyunun
birine düşmüş.
Niye düşer, nasıl düşer sormayın. Eşek bu. Düşmüş işte.
Belki kör bir kuyuydu, ağzı tahtayla kapatılmıştı belki, üzerine de
toprak dökülmüştü.
Zamanla tahta çürüdü, zayıfladı, toprakta biten otları yemek isteyen
eşeğin ağırlığını çekemedi ve güm.
Hayvancık saatlerce acı içinde kıvrandı, bağırdı kendi dilinde. Ayıptır
söylemesi, anırdı yani.
Sesini duyan sahibi gelip baktı ki vaziyet kötü.
Zavallı eşeği kuyunun dibinde melul mahzun bakınıyor. Üstelik
yaralanmış.
Karşılaştığı bu durumda kendini eşeği kadar zavallı hisseden adamcağız köylüleri yardıma çağırdı.Ne yapsak, ne etsek, nasıl çıkarsak soruları havada kaldı.Sonunda karar verildi ki kurtarmak için çalışmaya değmez.
Tek çare, kuyuyu toprakla örtmek.
Ellerine aldıkları küreklerle etraftan kuyunun içine toprak attılar.
Zavallı hayvan, üzerine gelen toprakları, her seferinde silkinerek dibe
döktü.
Ayaklarının altına aldığı toprak sayesinde her an biraz daha yükseldi .
Ve sonunda yukarıya kadar çıkmış oldu. Köylüler ağzı açık bakakaldı.

Hayat, bazen bizim de üzerimize abanır.   Ne bazeni, çoğu zaman.

Toz toprakla örtmeye çalışanlar çok olur.

Bunlarla başetmenin tek yolu, yakınıp sızlanmak değil, düşünüp silkinmek
ve kurtulmak, aydınlığa adım atmaktır.

Kör kuyuda olsak bile...

Sevgiyle....

Fikret ASLAN [ 06 Haziran 2007 06:42:00 ]
Laiklik ve cumhuriyete sahip çıkma adına miting meydanlarında halkından rejime sahip çıkmalarını isteyen zihniyet aslında halka şunu demek istemişti: Biz ne dersek sizler koyun gibi çıkıp meydanlara bağırıp çağırın... Ama herhangi bir Makama birini seçerken sizler bir hiçsiniz ve o makama birini ancak bizim gibi elit tabaka seçecektir... Sizler koyun gibi olmaya ve bizim dediğimiz gibi MELEMEYE devam edin...
Ve biz gariban halk tabakası hala ZENGİN ELİT tabakanın dediği şekilde koyun olmaya devam ediyoruz ama inanın bana koyun olmayı bile beceremiyoruz.... neden mi?
Çünkü koyunları birer birer bir kazığa bağlayamazsınız, biz olsak olsak öküz olabiliriz, yani bağlanılan kazıkta yıllarca otlamaya devam ediyoruz...
MÖÖÖÖÖÖÖÖ....MÖÖÖÖÖÖÖÖ...
(Öküzün bu sözlerinin Türkçe karşılığı KAZI?IMIN YERİNİ DE?İŞTİRİN, BURADA OT BİTTİ...)

Diğer Sayfalar: 1. 

Yorum Yazın
İsim:


E-Posta:


Mesaj:
       
       
       
       
Kalın | İtalik
Altçizgili | Link