Seçim Analizleri 1
Kategori: Siyaset  |  Okunma: 2434  |  Puan: Henüz oy verilmedi  |  23 Temmuz 2007

SEÇİM ANALİZLERİ (1)

 

            Seçim neticesi itibariyle ülkemiz tarihi bir seçim yaşadı. Bu seçim neticesini bir yazı ile analiz etmek doğru olmayacaktır.

            Seçimin neticesini iki bölüm halinde yorumlayacağım:

            1-Seçmen, tercihi ile ne mesaj vermek istemiştir?

            2-Seçmenin tercihi Türkiye’nin geleceğini nasıl etkileyecektir.

            Bu seçimin neticesini Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığının tartışması belirlemiştir. Bu tartışmada iki taraf vardı. Biri AKP diğeri ise CHP. Öte yanda bu tartışmanın dışında kalmaya gayret eden, bu tartışmanın uzağında kalan ve seçim propaganda taktiğini AKP’nin dış politikasını eleştiri ve terör üzerine oturtan MHP’yi izledik.

            Cumhurbaşkanlığı tartışmasında CHP ile aynı çizgide siyaset yapan ANAP ve DYP bu seçimden önce e-muhtıranın mağlupları olmuşlardı zaten. Eskiden darbe ve muhtıralarla tüm siyasi partiler kapatılırdı. E-muhtıra ile siyasi tarihimizde bir ilk yaşandı ve sadece 2 parti bu muhtıra ile tarihe karıştı diyebiliriz. Bu iki parti daha seçime girmeden zaten kaybetmişlerdi. Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı olmasını istemeyenler CHP ve geleneği idi. CHP’nin “Abdullah Gül Cumhurbaşkanı olmasın” başkaldırısına destek verenler CHP dururken asla ve kat’a ANAP ve DP’ye oy vermezlerdi zaten. Mehmet Ağar’ın bilinçli; Erkan Mumcu’nun ise dağınık ve acemi zihni yapısı partilerinin mağlubiyetini hazırladı.

            Bu seçimin bence 2 galibi var. Biri iktidar partisi olmasına rağmen oylarında patlama yapan AKP. Diğeri de Cumuhurbaşkanlığı tartışmalarının uzağında kalarak; CHP-AKP kavgasının dışındaki seçmeni kendi partisi etrafında toplayan MHP.

            Sayın Ağar ve Mumcu seçim öncesi mağlup olmuşlardı zaten. Bu seçim sonucu ile mağlup olan parti ise CHP yani SOL oldu. DSP ile ittifak yapmasına rağmen CHP etrafında toplanan sol seçmenler topu topu %20  oy aldılar. CHP etrafında kenetlenen solun Türkiye gelebileceği maksimum nokta bu işte. Görünen o ki “Artık Türkiye’de İttihat ve Terakki geleneğinin uzantısı siyasi gelenek bir daha iktidar olamayacaktır.” Türkiye’nin %80’i soldan illallah demiştir.

            CHP’nin örgütlediği Cumhuriyet mitingleri karşısında hakarete uğrayıp da sessiz kalan kitle  sandıkta sayısını haykırmıştır.

            Artık Türkiye’de iki kişiden biri AKP’lidir. Artık Türkiye’nin %80’i sola karşıdır. Artık halka rağmen siyaset yapanları halk demokratik bir tavırla tarumar edebilmektedir.

            Birileri bu seçim sonucunu Genel Kurmay’a karşı kazanılmış bir zafer olarak manipüle etmeye çalışılacaktır. Bu birileri seçim sonucunun açıklandığı ilk dakikalardan itibaren “bu da halkın muhtırası” diye sözlerine başlayarak ilk adımlarını attılar bile. AKP’nin bu oyuna asla gelmemesi gerekiyor. Seçmenin Genel Kurmay ve ordumuzla hiçbir mes’elesi ve hesaplaşması yoktur. Beyaz Türkler ve dolayısıyla İttihat ve Terakki geleneği almış olduğu bu mağlubiyeti Genel Kurmay’ın mağlubiyeti olarak manipüle etmeye gayret edecektir. Tabi bu hinliğin altında, AKP ile Genel Kurmay’ı karşı karşıya getirip orduyu AKP’ye karşı tahrik etmek yatmaktadır. Tekrar vurguluyorum ki, AKP bu oyuna gelmemeli; AKP’nin bu galibiyeti Beyaz Türkleri de içinde barındıran İttihat ve Terakki geleneğine karşı alınmış bir zaferdir.

            AKP’nin almış olduğu oyların bölgelere göre dağılımını incelediğimiz zaman, AKP’nin Türkiye’de her bölgede güçlü oy sahibi olduğunu gördük. Bu da AKP’nin Türkiye’de her kesimi kucaklayıcı tek parti olduğunu, bölücülüğün karşısında en büyük gücün AKP olduğunu ispat etmiştir. AKP’yi bölücüklükle suçlayan partiler, Türkiye’nin çoğu bölgesinde %5’in altında oy alarak attıkları iftiranın altında kalmışlardır.

            Türkiye’nin her bölgesinde olduğu gibi Güneydoğu’da da en yüksek oyu alan AKP; aldığı oy ile terörü barış içerisinde çözecek tek ve en büyük olduğunu ispat etmiştir. AKP, Türkiye’de barışın ve uzlaşmanın, kenetlenmenin sembolüdür artık.

                                                          

                                                                 Av.Mustafa Özdemir


Bu Yazıyı Oylayın: 

Yorumlar
Şinasi [ 01 Ağustos 2007 14:54:54 ]
Burada yazılanların bir çoğu AKP'nin bize geleceğe yönelik ne getireceğine dair bir şey yazmıyor.

Burada takıldığım konu, hep sola yüklenilmiş, yok CHP %20 aldı, bitti. Sol işte bu kadardır vs.

Peki, bu CHP'ye oy veren adamlar adam değil mi? Bunların çoluğu çocuğu yok mu? Nedir bu kamplaştırma?

Şunu size hatırlatayım; bu partilerin hiçbiri vaadlerinde Türkiye'yi ekonomisiyle, iç düzeni ile itibar sahibi bir ülke yapacağız demedi. AKP özelleştireceğiz, herşeyi satacağız dedi. CHP milleti dilenci yerine koyup yok size mazotu indireceğiz vs dedi, MHP APO'yu asamadınız dedi.

Yahu hiçbiriniz mi düşünmüyorsunuz, bu adamların hiçbiri stratejiye yönelik bir laf etmiyor hem günü birlik geçiştiriyorlar. Milletvekili seçiyoruz adamları tanımıyoruz. Hangi parti size danıştı, bulunduğunuz yerden adamınızı kendiniz çıkartın dedi. Hiçbiri, ee bunların nesini savunuyorsunuz. AKP'nin neyi farklı. Hadi islamcı deseniz, bunlarda da diğer partilerde olan yolsuzluk oldu. Şaibeli hükümet ne demektir, içinde şaibesi olan insanların olduğu hükümettir. Refah mı geldi, yok. Borsadan vatandaşa ne fayda var. Vatandaş köylü borç içinde. Sadakayla makarnayla yaşıyorlar.

Bunca mutantan AKP edebiyatı niye yapılıyor, bunu düşünmek ve vatana sahip çıkmak lazım. Birilerini savunarak vatana sahip çıkılamayacağı kanaatindeyim.

Burasının adı muvazene, yazıları yazarken hem elimizi kalbimize koymamız hem de tartıyı kaçırmamamız gerekir.

Yoksa sitenin adını ak muvazene diye değiştirin daha iyi.

Sude [ 28 Temmuz 2007 05:24:01 ]
Gerçekten de güzel bi konuşma ama hepsini ne yazık ki okuyamadım. Çok karmaşıktı hiç okuyamadım.

fatih karataş [ 25 Temmuz 2007 07:52:34 ]
Söylediklerinize katılıyorum bölücü zihniyetin kim olduğu anlaşılmıştır.Teröre açık destek verip seçim öncesi çıkar hesapları yapanlar ortada.Ayrıca halk artık bunlara inanmıyor terörün iç desteği koltuğunu bırakmamada ısrarcı.Saygılar....

arif boyaci [ 24 Temmuz 2007 18:13:55 ]
sayin mustafa bey,
yorumlarinizi gercekten de degerli ve saglikli bulmaktayim.bahsini ettigim her köse yazari sinifinin disindasiniz evvela.benim anlatmaya calistigim yada anlatamadigim mesele su.herkes secim sonrasinda hep bir agizdan sunu söyledi."halkin muhtirasi", "demokrasinin zaferi", "millet gereken cevabi verdi".peki bu cevap kime verildi?chp ye mi?chp nin durumu ortada zaten.iktidar olabilmesi mümkün degil ki.askere mi (kimi medya kuruluslarina göre evet)?bana göre hic de öyle degil.halkin e muhtirayi anladigini bile zannetmiyorum.cumhuriyet mitingi diye yapilan etkinliklere karsi verilmis bir cevaptir bu diyebiliriz belki.buna katilirim.iste bütün problem de burada.cumhurbaskanligi secimi krizi, cumhuriyet mitingleri..sanki halki kandirmak ve akp ye yönlendirmek icin ortaya konulmus birer oyun gibi geliyor bana.bu oyunu sizin de ifade ettiginiz gibi derin akil ortaya koymussa yapacak fazla bir yorum yok.ama bana pek de öyle gelmiyor.cünkü türk medyasi ve dis basina baktigimda ( özellikle amerika ve ingiltere ) akp nin tek basina iktidar olmasini, agzi kulaklarina varacak kadar sevinc icerisinde karsilamaktalar.2002 yilinda hic bu kadar sevinmemislerdi.bunlar bana bu oyunun senaristleri gibi geliyor.cünkü yaptiracaklari isleri akp den baska yapacak bir irade yok.ama tek basina iktidara gelmek sartiyla.
benim de itiraz ettigim nokta bu. halk niye bu oyuna geldi.anap, dyp ve chp yi halki kandirmak ve enayi yerine koymaklikla suclayanlar, bilakis kendileri halki kandirmis ve enayi yerine koymus oluyorlar, bu oyuna halki alet etmekle.bunca sikinti, issizlik ve yoksulluga ragmen, inadina akp diyen halki senaristler ve aktörler kullanmadi mi?adamlar alacaklarini aldi ama halka ne kaldi, dagitilan arpaliklardan baska.cumhurbaskani öyle yada böyle sonucta secilecek.ama halk objektif bir karar vererek sandik basina gitti mi?Türk halkinin öfke, hirs ve mazlumun yaninda olma refleksini kullananlar gayelerine ulasmis oldu.bu mu halkin ve demokrasinin zaferi?
bu baglamda demokrasi kazandi, halkin zaferi gibi yapilan entel dantel yorumlara hic iltifat etmiyorum bile.cünkü bunlar halki kandirarak gayelerine ulastilar ve keyifle cubuklarini tüttürmekteler.anap in ve dyp nin günah kecisi yapilmasi halka bir sey kazandirmaz, ama akp nin tek basina iktidar olmasi, medyaya, amerikaya, ingiltereye, rantiyeye, emperyalistlere... cok sey kazandirir.bunu zamanla müsahede edecegiz.
ben yine de israr ediyorum.bu secim, bu güne kadar hic görülmemis bir oyunla halki yaniltarak, bir partiyi tek basina iktidara getirme projesiydi ve tuttu.halkin zaferi degildir bu ve umarim ki hezimeti de olmaz.
cünkü halkimiz yanlistan dönmesini gec de olsa bilir.

arif boyaci [ 23 Temmuz 2007 18:00:32 ]
secim sonuclarina soyle bir bakiyorumda, her köse yazari sanki ayni agizdan yorum yapiyor.ben bu konuda biraz farkli yaklasmaktayim meselese.bana öyle geliyor ki, secim öncesi yapilan her sey sirf, akp nin tek basina iktidar olmasi icin ortaya konulmus bir oyundu.medya, yabanci sermaye kuruluslari, amerika v.s. icin akp nin tek basina iktidara gelmesi sartti.cumhurbaskanligi secimi öncesi, sizinde bir yazinizda degindiginiz gibi, dyp nin oylari baraji gececek düzeydi.bazi faktörleri de hesaba katarsaniz, cumhurbaskanligi krizi öncesi, erken secim olsa akp nin tek basina iktidara gelmesi bir risk meselesiydi.cumhurbaskanligi secimi sürecinde, önce sagi birlestirir gibi yaptilar, sonra solu birlestirdiler ve daha sonra sagi dagittilar.halkin kafasi allak bullak oldu.akp nin eline, halktan oy alabilecekleri en güzel propaganda olarak magduriyet propagandasini veriverdiler yani "bize cumhurbaskani sectirmediler".dis gücler oyunu iyi tezgahladilar, aktörler iyi oynadilar, kabak mehmet agar in basina patladi.
simdi cok ciddi sorunlar var.mesela leyla zana eyalet sisteminden söz ediyor.ne yani 2002 den biri güneydogu olaganüstü gelistimi de, dtp yi bile sasirtacak sekilde vatandas oylarini akp ye verdi.bu iste bir bit yenigi yok mu?
simdi yeni sürecte abdullah gül aday gösterilmezse, neydi peki kopartilan bu firtina?medya da, amerika da, kapitalistler de alacagini aldi.bir bakima vatandasi da kullandilar sonucta.
cok iyi tezgahlanmis kusursuz bir oyundu

Cemil MERİÇ [ 23 Temmuz 2007 06:18:25 ]
Yazınızdaki bazı hususlar dikkatimi çekti, özellikle bu sonucun asker karşısında alınan bir galibiyet olmadığından bahsetmişsiniz... Ancak konuya şu pencereden bakmanın da bir faydasının olacağı düşüncesiyle fikrimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bir: Bu sonuç her ne kadar askere karşı alınan bir zafer değilse bile SİYASİLEŞMİŞ HUKUK SİSTEMİMİZE karşı alınmış bir zaferdir.

İki: Bu sonuç Ülkemizin Doğusunda ve Güneydoğusunda miting dahi yapamamış partilere karşı alınan bir zaferdir.(MHP ve CHP doğu ve güneydoğuya gitmeye korkuyor, peki Allah göstermesin bu iki parti iktidar olsaydı bu bölgelerimizi yok sayarak mı Ülkeyi yöneteceklerdi.)

Üç: Laiklik mitinglerine katılmayıp Ülkemizin gerçek sahipleri olduğunu oy kullanarak ıspat edenlerin, ağzından salyalar akıtarak Mitinglerine katılmayanlara küfreden LAİKLERE karşı aldığı bir zaferdir.

dört:Bu sonuç çoluk çocuğunun ileriki yıllarda demokratik ve hukuk devletinde yaşamasını isteyenlerin darbeci ve hukuk düşmanlığı yapanlara karşı aldığı BÜYÜK BİR ZAFERDİR.

ALLAH DAİMA HAKLININ YANINDADIR.

EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR...

Diğer Sayfalar: 1. 

Yorum Yazın
İsim:


E-Posta:


Mesaj:
       
       
       
       
Kalın | İtalik
Altçizgili | Link